Oto Kokpit

TÜV Muayenesinde Araç Şase Numarası Sorunu ve Çözümü

TÜV Muayenesinde Araç Şase Numarası Sorunu ve Çözümü

Yakın zaman öncesinde burada yayınladığım bir yazı vardı. Araç alacaklara ruhsat bilgilerini kontrol etmesi gerektiğini belirtmiştim. Çünkü geçen hafta başıma gelen bir olayda muayeneden şase numarası sorunundan kaldım. Ağır kusur olarak belirtilen ve muayene tekrarı olarak geri çevrilen olay sizlerin de başınıza gelebilir. Peki neydi bu şase numarası sorunu ve nasıl çözüme kavuşturdum? Buyurun öğrenelim.

Geçen hafta aracın muayenesi için TÜVTÜRK istasyonuna gittim. Muayeneye girmeden önce temel bütün noktalara baktım ve eksikleri de giderdim. Aracımdan emindim. 3.5 saat bekledikten sonra araç çıktı. Tek ağır kusur vardı, o da ruhsattaki şase numarası ile arabamın üzerindeki numaralarda tek rakam farkı vardı. Emniyete gidip düzeltmemi istediler. Bu sorun sizinde başınıza gelebilir. Önceki sahibi satışını alırken emniyette yanlış yazılabiliyor. Bu can sıkıcı bir durum. Hem zamanınızdan hemde cebinizden gidecek. İnternetteki araştırmalarımda genellikle çift ruhsat yaprağı değişiyor dendi. Olay öyle olmadı. İşte detaylar…

TÜV Muayenesinde Araç Şase Numarası Sorunu

TÜV Muayenesinde Araç Şase Numarası Sorunu ve Çözümü

Muayenede ağır kusur olarak şase numarası ya da motor numarası farklı olarak döndüyseniz. İlk iş emniyete gidin. Randevuya gerek yok. Sabah erken saatten gidin ve numaratörden sıranızı alın. Sabahları tenha olduğu için hemen sıra gelir. Ben öyle yaptım ve durumu izah ettim. Tek hane yanlış yazılmıştı. Sistemden düzeltti. Ruhsatı değişmedi. Çünkü muayeneden sonra yine yanına gideceğiz. Ertesi güne muayene için randevu aldım. Onu da sabah 08.00’e aldığım için erkenden sıra geldi. 1 ay içerisinde muayene tekrarı ücretsiz olduğu için para ödemedim. Bütün işlemlerim 40 dakika kadar sürdü ve muayene istasyonundaki işim bitti. Saat 09.00’u gösteriyordu ki tekrardan emniyete gittim. Şansıma yine sakindi. Muayene evraklarımı verdim. Tek nüsha değişti ve 88 TL para ödedim. (2022 yılı ücretleri farklıdır)

Gelelim akılda kalan sorulara…
S: Neden tek nüsha değişti?
C: Muayenenin işli olduğu kağıtta şase numaram farklı olduğunu ve sonradan sorun olmamasını söylememe rağmen memur bey ikinci nüshanın değişmesinin gerekli olmadığını belirtti. Zaten değişen nüshada aracın ve araç sahibinin bütün bilgileri yer alıyor.

S: Egzoz gazı emisyon ruhsatı değişecek mi?
C: Hayır. Bunun için zahmete girmenize gerek yok.

S: Peki benim aracım LPG’li ve bunun için makina mühendisleri odasından aldığım yeşil renkli LPG-CNG ruhsatında düzeltmeye gerek var mı?
C: Hayır. Bu belgenin de üzerindeki motor ve şasi numarası için düzeltmenize gerek yok. Zaten emniyetin sisteminden gerekli düzeltme yapıldı ve yeni ruhsatınız da doğru bilgiler yazıyor.

S: Sigorta poliçem de düzeltme yapmam lazım mı?
C: Evet. Sigortacınıza durumu belirtin ve yeni ruhsatın fotoğrafını atın. Gerekli düzeltmeyi kendisi yapacaktır.

Yukarıda aktardıklarım 16.05.2017 tarihinde edindiğim tecrübelerden aktarılmıştır. Çift nüsha değişimine gerek yoktur. Aklınıza takılan sorular olursa yorum olarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Behçet dedi ki:

    Emniyet teki memurun Dikkat sizligini vatandaş çekiyor pes doğrusu

  2. B.Hürhür dedi ki:

    1997 Model Daewoo nexia model aracım muayeneden geçmedi aracın üstündeki şasi numarası ile ruhsat üzerindeki şasi no.su aynı okunuyor emniyet ekranında yanlış görünüyor Notere gittim noter şaşi no.sunu emniyetten doğruladı ama alt gövde cinsi yani hachbag mi sedan mı o bilgiyi istiyor bunun içinde Makina mühendisleri odasından belge istiyor Artes (NoterlerBirliği Kanunları)na baktım uygunluk belgesi verilir diyor hiç makina mühendisleri odası vs yazmıyor.10 Gündür her noter mak.müh odası diyor Mevzuat uygunluk belgesi yeter diyor

] }