Oto Kokpit

Araba Alırken Ruhsat Bilgilerine Dikkat Edin!

Araba Alırken Ruhsat Bilgilerine Dikkat Edin!

Araba alırken genel geçer kriterler bellidir. Aracın yaşı, kilometresi, kaza durumu, mekanik durumu ve sınıfına göre bazı seçenekleri ele alarak değerlendiririz. Fakat çoğumuz çok ince detay olan ama birçoğundan daha önemli kısmı atlarız: Ruhsat bilgileri. Araba almanın sevinci ile genellikle unutulur. Ruhsat bilgilerini kontrol ederek araç alan insan yüzdesi çok düşüktür. Fakat bu yazıdan sonra yüzdelik kısmı artıracağız. Yakın zamanda başımdan geçen olayı anlatarak konuya açıklık getireyim. Hadi yazının devamında geçelim.

Araba Alırken Ruhsat Bilgilerine Dikkat!

İnsan bazı olayları yaşadıkça tecrübe kazanıyor. Araba alım satımında okuduğunuz makaleler ya da izlediğiniz videolarda birçok kişinin bildiği detaylar üzerine durulur. Fakat bu yazıdan sonra kesinlikle aracın ruhsat bilgilerini kontrol edin. Yakın zamanda bir araba aldım. Geçen haftada muayeneye girdim. Neredeyse hafif kusur almadan geçiyordum. Fakat tek bir şeyden ağır kusur yedim. Onun sebebi de Şase numarasının tek bir rakamla yanlış yazılmış olması. Adamlar kaputu açıyor ve oradaki şasi numarasının ruhsattaki ile uyuşmadığını görüyor. Bundan dolayı ağır kusur yiyip geri döndüm. Peki şimdi ne olacak? TÜVTÜRK yetkilisi emniyete yönlendirdi. Trafik şubesine gidip sistemden düzeltmem gerekecek. Yani ek masraf açıldı başıma. Ruhsat değişecek. Cuma gününe denk geldiği için yetiştiremedim. En kısa sürede bu sorunu da çözüp, nasıl yaptığımı anlatacağım. Bu bana çok iyi ders oldu. Bu yüzden araç alacaklara en önemli tavsiyem ruhsat bilgilerini çok dikkatli kontrol edin. Açın ruhsatı aracın cinsine, koltuk sayısına, marka ve modeline bakın. Sonra araç üzerindeki motor ve şase numarasının yazılı olduğu açın. Genellikle motorun çevresinde bir yere yazarlar. Oradaki bilgileri tek tek ruhsat bilgileri ile karşılaştırın. Normalde basit gibi görünür ama belki de alım satımda en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Bu sorunun kaynağı genellikle memurlar oluyor. Eğer öyleyse düzeltme işlemini yapıyorlar ve memurlardan kaynaklı olan problemlerde genellikle bir iki harf ya da rakam hatası meydana gelir. Henüz başımdaki bu sorunu çözemedim ama bir iki karakter hatasından dolayı düzeltmeler gerçekleşiyor. Eğer tamamen hata varsa işte o zaman başınıza derde girebilir. Farklı şase veya motor numarasının basılı olması büyük sorundur. O konuda bilgim olmadığı için detay veremeyeceğim.

Konuda hakkında aktaracaklarım bu kadar. Başımdaki sorunu hallettikten sonra farklı başlık altında bilgilendirme yapacağım. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Kurucu-Editör: Hasan Can BOZKURT

Etiketler:

Yorumlar
  1. Taner dedi ki:

    Bilgiler çok değerli, teşekkürler…