Oto Kokpit

Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hava Akışmetre (Maf Sensörü) Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Arabalarda bazen işler yolunda gitmeyebiliyor. Olmadık zaman da olmadık arızalar verebiliyor. Bunlardan birisi de Hava Akışmetre arızası oluyor. Bu yazıda söz konusu problemin nasıl anlaşılacağına değineceğiz. Diğer adıyla MAF Sensörü olan bu parçanın öncelikle ne olduğunu öğrenelim. Akabinde maf sensörü arıza belirtilerini sıralayacağız.


Debimetre Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hava Akışmetre, aynı zamanda Debimetre veya Hava Kütle Ölçer olarak bilinir. Aslında görevi adında gizli. Hava filtresi ile emme manifoldu arasında bulunan bu parça motora giren havayı ölçerek aracın beyine gönderir ve doğru hava-yakıt karışımında önemli rol oynar.

Hava Akışmetre Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Debimetre bozulduğu zaman araçta bir takım arızalar baş gösterir ve bunlar arasında şu sorunlar öne çıkar:

-> Aracın geç çalışması.
-> Rölanti dengesizliği (Genellikle vites boştayken araç titremeli veya normal devrin üstünde çalışır).
-> Araç hızlanırken silkeleme yapar ve normalinden daha yavaş hızlanır.
-> Motora doğru oranda hava gitmediği için motor zengin ya da fakir karışımda çalışır.

Peki Ne Yapmalı?
Yukarıdaki belirtileri aracınızda gözlediğiniz için bazı ustaların aklına uyup hemen Hava Akışmetre‘yi değiştirmeyin. Belki tozlanmış olabilir. Kablolarda temassızlık da arıza nedenleri arasında olabilir. Kısacası bu parçanın tam olarak arızalı teşhisi konmadan değiştirmeyin. Hatta parçanın doğru çalışıp çalışmadığını işinde uzman bir oto elektrik ustasında ölçümünü yaptırın. Eğer arızalı çıkarsa parçanın değişmesi gerekir.

Yazıyı hazırlanırken faydalanılan kaynak: otomobilteknoloji.blogspot.com

Yorumlar
  1. Engin Aydınlı dedi ki:

    Merhaba açıklamanız okuduktan sonra yaşadığım sıkıntıları Dile getirmek istedim aracım düşük devirlerde silkeleme yapıyor 2000 ile 2500 devir aralığında anlık gaz kesme hızlanmada serilik kaybolmuş durumda 4000 devirin üzerine çıkmakta zorlanıyor Daha doğrusu çıkamıyor aracımı belirtmeyi unuttum Fiat Linea 1.6 Multijet 2014 model 80000 kilometrede maf sensörü ile ilgili açıklamanızı dayanarak Tan sıkıntılı Dile getirmek istedim maf sensörü çıkartıp ver edip araç tamamen değişti gaza olan tepkisi sizlerin açıklamasına dayanarak Tan maf sensörünü temizlemeyi düşünüyorum teşekkür ederim…

  2. Engin Aydınlı dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkür ederiz

] }