Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Tarihteki İlk Ulusal Yarış Etkinliği: Gordon Bennett Yarışları

13.08.2019
91
Tarihteki İlk Ulusal Yarış Etkinliği: Gordon Bennett Yarışları
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Otomobil tutkusunun en güzel yansıması hiç şüphesiz yarışlardır. Tarihteki ilk otomobil yarışı 1887 yılında Paris’te Le Velocipede gazetesi tarafından niyet edildi. Fakat bir kişi katılınca etkinlik yarıda kaldı. Gerçek anlamdaki ilk yarış ise 1894’te Paris-Rounen arasındaki 126 km’lik yolda yapılmıştır. Fakat bu işi kuralları olan ve ulusal anlamda yapan ilk kişi James Gordon Bennett‘tir. Yazının devamına geçelim ve tarihin derinliklerine inip Gordon Bennett’in otomotiv dünyasındaki önemini tanıklık edelim.


Gordon Bennett Yarışları

Gordon Bennett Yarışları

James Gordon Bennett (New York Herald gazetesi sahibi), belirli kuralları olan yarış serisi düzenler. Bu yarışta otomobillerin ağırlık sınırı vardı ve sürücülerin kendi ulusal araba kulüplerine üye olmaları zorunluydu. İlk şehirler arası yarış fikrini her ne kadar Fransızlar bulmuş olsa da bu Amerikalı zengin medya sahibi fikri eyleme döktü. Fransızlarca hoş karşılanmayan fikir ilk yarışa kendilerinin ev sahipliği yapma önerisiyle iş tatlıya bağlandı.

James Gordon Bennett Kimdir?

Gordon Bennett yarışlarının ilki 14 Haziran 1900 tarihinde Paris-Lyon arasında gerçekleşti. 560 kilometrelik oldukça uzun etaptan bahsediyoruz. 9 saat süren yarışın galibi Panhard ile Fernand Charron oldu. Yarışı kazanan sonraki yarışa ev sahipliği yapacağı için ikinci yarışta Fransa’da gerçekleşti.

29 Mayıs 1901’de gerçekleşen ikinci yarış Paris-Bordeaux arasındaki 523 kilometrelik yolda yaşandı. Bu sefer ki yarışın galibi de bir başka Fransız olunca üçüncü yarış Paris-Innsburck arasında yapıldı. Bu seferki yarış ise İngiliz Selwyn Edge kazandı. Böylece İngiltere ilk uluslar arası birinciliğini elde etti.

Gordon Bennett

Dördüncü yarışın yapılacağı ülke belliydi. Fakat İngiltere’deki şehirlerarası sokaklarda yarışlar yasak olunca 1903 yarışı İrlanda Athy’de yer alan sekiz şeklindeki pistte gerçekleşti. Bu yarış Alman pilot Camille Jenatzy tarafından kazanıldı. Vee 1904 yarışı Almanya’da yapılacaktı…

1904’teki yarış Frankfurt’un kuzeyinde yapıldı. Almanya’daki yarış ise Fransız Leon Thery tarafından kazanıldı ve Gordon Bennett tekrardan Fransa’ya dönmüş oldu.

Gordon Bennett Tarihçesi

1905 yılında son Gordon Bennett yarışı yapıldı. Bu yarışı da Leon Thery kazandı. 6 yarış serisiyle Gordon Bennett efsanesi sonlanmıştı ve Fransızlar dört galibiyetle efsane yarış serisini tamamladı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.