Oto Kokpit

Araçlarda Doğru Lastik Basıncının Önemi Nedir?

Araçlarda Doğru Lastik Basıncının Önemi Nedir?

Otomobil güvenliğinde doğru lastik basıncının büyük önemi var. Araç lastiğindeki fazla hava ya da eksik havadan dolayı bir takım olumsuzluklar yaşanır. Bu da sizin hem kullanım konforunuzu hemde güvenliğinizi etkiler. Çok daha ciddi sonuçlarda doğurabilir. Buyurun lastikteki doğru hava basıncının önemine detaylıca bakalım.


Doğru Lastik Basıncının Önemi

Öncelikle araçlarımızdaki hava basıncının en ideal olanı değerlerin nerede yer aldığını belirtelim. Araçlardaki doğru hava basınçları yakıt depo kapağında, sürücü kapı iç kısmında ya da aracınızın el kitapçığında yer almaktadır. Bunlarında hiç biri yoksa akaryakıt istasyonlarındaki lastik ve hava takviye alanlarında bulunan büyük tablolardan ulaşabilirsiniz.

Gelelim doğru lastik basıncının önemine…
Lastiklerinizin havasını iki hafta da bir düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ne aşırı şişirmelisiniz ne de az olmalı.

Eğer aşırı şişmiş lastikle yolculuk yaparsanız;
normalden daha sert ve bir o kadar da konforsuz olarak seyahat edersiniz,
aracın yön dengesi bozuk olur ve lastikteki olası aşınmalar düzensiz gerçekleşir.
Daha tehlikelisi ise sert viraj dönüşlerinde yolda tutunmanız zayıflar. Bu da hayati önem taşıdığı için sizi ve sevdiklerinize tehlikeye atacaktır.

Peki lastikte az havanın etkisi nedir?
Lastik basıncınız düşük olduğu zaman aracınız daha fazla yakıt yakar,
düzensiz aşınma gerçekleşmesiyle birlikte dayanıklılığı da azalır ve jantta durması zorlaşır. Özellikle virajları dönerken janttan kurtulup sizi ve sevdiklerinizin hayatına mal olacak kazaya sebep olabilir. Bunların yanı sıra direksiyon tepkisinde bozulmalar meydana da gelir. Hatta farkında olmadan lastik içinde hasarlara da sebep olabilir. Ayrıca fren mesafenizin uzamasına da sebep olur

Tüm bu ve bunların başınıza gelmemesi için düzenli olarak lastik basınç kontrolünü yapınız. Hatta lastik basınç ölçer almanızı tavsiye ederim. Bilinmiş markaların dijital modellerini 200 TL civarına bulabilirsiniz.

Güvenli sürüş için lastik kontrollerini daima yapınız ve lastik konusunu asla ihmal etmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }