Oto Kokpit

2024 Yeni Kasa Skoda Superb (B9) Teknik Özellikleri ve Donanımları İle Tanıtıldı

Skoda’nın boyutlarıyla F segmentine kafa tutan modeli Superb, dördüncü nesline kavuştu. B9 kodlu yeni kasa Skoda Superb Liftback ve Station Wagon karoserleriyle kullanıcıya sunulacak. Yakın akrabası ve en büyük rakibi Passat’ın sedan versiyonuna en sağlam alternatif olacak yeni Superb, “Modern Solid” tasarım diliyle karşımıza çıktı. Yeni LED Matrix farları ve LED stoplarıyla daha şık ve premium tasarım kimliğe kavuşan araçta güncel TSi ve TDi motorlar geliştirilerek kullanılmaya devam edecek. Gelin yeni nesil Superb’i yakından tanıyalım.

2024 Yeni Kasa Skoda Superb
Skoda Superb ile yolların tanışması 2001 yılındaki B5 kodlu kasasıyla gerçekleşti. Döneminde çok sükse yapan bu D segmenti otomobilin diz mesafesi o kadar iddialıydı ki F segmentindeki araçları dahi kıskandırıyordu. 2008 yılına geldiğimizde B6 kodlu ikinci nesil Superb gelince geniş ve uzun araç karakteri değişmedi. Hatta 49 mm uzama yaşadı. 2015 yılına geldiğimizde ise B8 kasa Superb tanıtıldı. Bu araç ise 23 mm’lik artışla üçüncü neslin temsilcisi oldu. 2023 yılına kadar 1.6 milyon adetten fazla satılan Skoda Superb modellerine şimdi dördüncü nesil B9 kasa ile eşlik edecek.

2024 Yeni Kasa Skoda Superb (B9) Teknik Özellikleri

Yeni kasa Superb önceki versiyonuna göre uzunlukta 43 mm, yükseklikte ise 12 mm artış yaşamış. Fakat genişlik 16 mm daralmış. Bagaj alanı liftback modelinde 595 litreden 645 litreye, vagon modelinde 630 litreden 690 litreye kadar çıkmış. Motor kısmında ise TSi ve TDi motorlar güncellenerek varlığını korumuş.

2024 Yeni Kasa Skoda Superb (B9)

Liftback – Station Wagon
Uzunluk: 4.912 mm – 4.912 mm
Genişlik: 1.849 mm
Yükseklik: 1.481 mm – 1.482 mm
Dingil mesafesi: 2.841 mm
Ön koltuk baş mesafesi: 1.049 mm
Arka koltuk baş mesafesi: 986 mm – 1.008 mm
Bagaj bölmesi hacmi: 645 litre – 690 litre

2024 Yeni Kasa Skoda Superb Motor Seçenekleri:
Benzinli
1,5 TSI (mHEV) 7 ileri DSG – 150 PS
2.0 TSI 7 ileri DSG – 204 PS
2.0 TSI 7 ileri DSG 4×4 – (265 PS)

Dizel
2,0 TDI 7 ileri DSG – 150 PS
2.0 TDI 7 ileri DSG 4×4 – 193 PS

Plug-in-Hybrid
1.5 TSI iV 7 ileri DSG – 204 beygir

2024 Yeni Kasa Skoda Superb (B9) Donanımları

Yeni neslin ağır toplarından biri olarak karşımıza çıkan 2024 Skoda Superb, çekicilik ve fonksiyonelliği bir araya getiren tasarım filozofisiyle şehir yollarına damgasını vurmak üzere geliyor. Elegan silueti ve devrim niteliğindeki iç mekanıyla, dördüncü nesil Superb, direksiyonundan göstergesine, ön konsolundan döşemelerine kadar her detayda sınıfının en iyisi olma iddiasını taşıyor. Global modelinde 8 farklı renk seçeneği, 7 farklı jant seçeneği (16, 17, 18 ve 19 inçlik) ve dört farklı iç renklendirme bulunuyor.

2024 Yeni Kasa Skoda Superb Türkiye

İç mekanda 10 inç Dijital Gösterge Paneli, ön cama yansıtmalı Head-up gösterge ve 13 inç yüksek çözünürlüklü yatay dokunmatik multimedya ekranı ilk bakışta kullanıcısını kendisine çekiyor. Vites kolu, direksiyon kolonuna entegre edilerek yeniden kurgulanan orta konsol, daha ferah bir kabin deneyimi vaat ediyor. Yeni kasa Skoda Superb, donanım listesindeki 10 inçlik dijital gösterge paneli, ön cama yansıyan Head-up Display ve alışkanlıkları değiştirecek 13 inçlik dokunmatik multimedya ekranıyla adeta bir teknoloji laboratuvarını andırıyor.

Yüksek dokunsal hissiyat sunan Smart Dials ise, yenilikçi döner düğme dizaynıyla sürücüye her bir fonksiyonu parmaklarının ucunda hissettiriyor. Sıcaklık ayarlarından multimedya sisteminin kontrolüne, koltuk ısıtma/soğutma fonksiyonlarından sürüş modunun seçimine kadar her ayrıntıda sürücünün yanında olan bu akıllı düğmeler, konfor ve güvenliği ön planda tutan bir kullanım deneyimi sunuyor. Skoda, ayrıca bu modelde çevreci bir adım atarak, iç mekânda yüzde yüz geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak yeşil çizgisini koruyor.

2024 Yeni Kasa Skoda Superb Fotoğrafları

Güvenlik donanımlarına gelince, Skoda Superb B9, yeni nesil sürücü asistan sistemleriyle ön plana çıkıyor. Dönüş Asistanı, Acil Durum Direksiyon Asistanı gibi yeniliklerle sürücüye ekstra bir güvenlik kalkanı sağlarken, Seyahat, Yan ve Ön Asistan sistemleri daha da geliştirilerek sürüş güvenliğini üst seviyelere taşıyor. Yolcu Koruma Yardımı ve bolca hava yastığı ile maksimum koruma sunan Superb, önceden kaza senaryoları üzerinden geliştirilmiş bir güvenlik mimarisi sunuyor. Üstelik, otomotiv dünyasında büyük ilgi gören Uzaktan Park Asistanı, ilk defa bir Škoda modelinde yer alarak sürücülerin park deneyimini baştan sona yeniden şekillendiriyor.

Her bir güvenlik ve konfor özelliğiyle sürücülerin kalbini fethetmeyi hedefleyen yeni Skoda Superb, markanın üst segmentteki iddiasını perçinleyen özellikleri ve yenilikçi teknolojileriyle otomobil severlerin radarına şimdiden girmeyi başarıyor.

Yeni kasa Skoda Superb modeline dair genel bilgileri aktardık. Aracın detaylı bilgileri açıklanınca güncelleme yapacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }