Oto Kokpit

2024 Yeni Audi SQ8 e-tron Quattro Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Fazlasıyla ütopik, sanki bu dünyadan değil gibi! Hızlı, güvenli ve otoriter işte Audi SQ8 e-tron Quattro! Audi, Avrupa pazarında elektronik araç çalışmalarına en fazla yatırım yapan markalar arasında yer alıyor. Özellikle batarya teknolojisini aracın temel fonksiyonlarından ödün vermeksizin geliştiren ilk marka Audi’dir diyebiliriz. Hiç şüphesiz 2018 yılında tanımını yaptığı bu projenin 2023 yılında geldiği noktada bir hayli umut verici gibi görünüyor. Audi SQ8 e-tron Quattro ile birlikte SUV segmentinde ayrıcalıklı bir araç kullanmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

2024 Yeni Audi SQ8 e-tron Quattro Teknik Özellikleri

Tamamen Elektrik Modeller

Biraz öncede altını çizdiğimiz üzere Audi 2030 yılı itibariyle içten yanmalı araç satışlarını tamamen durdurmayı amaçlıyor. Şu an içinde bulunduğumuz durumun bile bir hayli başarılı olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Kısaca Audi’nin bu ayrıcalıklı modeli hakkında şunları söyleyebiliriz.

2024 Yeni Audi SQ8 e-tron Quattro Teknik Özellikleri

İlk olarak sürüş modlarından bahsetmek gerekiyor. Farklı menziller ve sürüş seçenekleri için üç farklı alternatif sunuyor. Özellikle bost modunda 300 kW ve 664 Nm güç üreten bu araç 600 kilometreye ulaşan bir menzile de sahip oluyor. Farklı motor tiplerine bağlı olarak modellerin azami hızları 200 – 210 kilometre saat ile sınırlıdır.

Pil kullanımında verimlilik ilk planda yer alıyor! Biraz öncede altını çizdiğimiz üzere Audi mühendisleri farklı pillerin farklı kapasitelerle piyasada yer almasını savunuyorlar. Bu da şarj performansını araç modeline göre değiştiriyor.

2024 Yeni Audi SQ8 e-tron Quattro Fotoğrafları

Audi SQ8 e-tron Quattro şarj istatistiğini şu şekilde açıklamak mümkündür. %10’dan %80’e şarj etmek için ihtiyacınız olan ortalama sürenin şehir şebekesinde 4 saat otuz dakika, yüksek şarj gerilimine sahip istasyonlarda 30 – 50 dakika arasında olduğunu söyleyebiliriz.

2024 Yeni Audi SQ8 e-tron Quattro Fiyatı

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulacak olan bu araç için Avrupa satış fiyatı 65.900 euro olarak belirlenmişken, Amerika’da ise 74.400 dolardan satışa sunulacağı açıklandı. Yalnız aracın farklı motor ve pil kapasitelerine göre fiyatlarının değişeceğini de belirtmek gerekiyor.

Diğer Özellikleri

Araç kendisi elektrikli olduğu kadar aynı zamanda sunduğu imkanlar ile de bir adım öne çıkmayı başarıyor. Birbirinden farklı 40 başlıkta sürücü desteği sunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar arasında ilk dikkat çekeni uzaktan park kolaylığı sunmasıdır. Özellikle karlı havalarda Audi SQ8 e-tron Quattro asistanı kendiliğinden iş saatinize ya da aracınıza binmenizin yaklaştığı zaman aralığında kabin ısıtması yapabiliyor. Araç asistanı çevresel koşulları hesaplayarak aracın temel dinamiklerine de doğrudan etki edebiliyor. Aynı zamanda arka tekerliklerde yer alan yeni nesil rüzgarlıklar ve açılı dönüş kapasitesi ile birlikte yüksek hızlarda sorunsuz bir kullanım sağlıyor.

Çevre güvenliğini tehlikeye atmaksızın çok uzun mesafeleri görmenizi sağlayan tam elektronik LED farları da büyük bir avantaj olarak ön plana çıkıyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]