Oto Kokpit

İtalyan Hazine Sandığı Açıldı: 2024 Yeni Alfa Romeo 33 Stradale Teknik Özellikleri ile Tanıtıldı

İtalyanlar yarım asırdır saklı olan hazinelerinin sandığını ardına kadar açtı. Yeni Alfa Romeo 33 Stradale sadece ve sadece 33 adetlik sınırlı üretimle tanıtıldı. 1967 yılında prototip üretilen ve sonrasında çok sınırlı üretimle kullanıcıya sunulan 33 Stradale, 30 Ağustos’ta yapılan etkinlikle iki koltuklu lüks Coupe olarak tanıtıldı. Üç boyutlu tasarım detayları ve retro-teknoloji otomobil tasarımına çok güzel bir örnek üretilmiş. 620 beygir benzinli ve 750 beygir elektrikli güç seçenekleriyle gelecek olan ve 3 milyon euro‘dan fazla fiyatla satılması beklenen yeni Quadrifoglio Verde ruhunun temsilcisini yakından tanıyalım.

2024 Alfa Romeo 33 Stradale

33 Stradale Ruhu Yeniden Uyandırıldı

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale modeline can veren ve bugün ruhu uyandırılan aracın detayları hakkında biraz bilgi verelim. 1967 yılında prototipi üretilen “33 Stradale” modelinin 1969 yılına kadar toplamda 18 sınırlı üretimi gerçekleştirildi. Sıkı Alfa takipçileri Alfa Romeo’nun sıradan otomobil markası olmadığını iyi bilir. Bugün eğer Alfa efsaneler arasındaysa bunu geçmişteki yarışçı kimliğine borçludur. 1960’lı yıllarda Group 4 ve Group 6 klasmanın yarışan ve birçok zafere imza atan “Tipo 33″ modeline ithafen, 1967 yılında 33 Stradale üretilmişti. Günümüzde 1960’lı yıllarda üretilen Alfa Romeo 33 Stradale modeline sahip olan birisi 10 milyon dolardan fazla bir fiyatla aracını rahatlıkla satabiliyor. Böylesine de çok özel bir araç olduğunu belirtip yeni nesline yavaştan geçelim.

Alfa Romeo 33 Stradale

Günümüz Diliyle Yorumlanan Enfes Dış Tasarım

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale dış tasarımı ilk bakışta insanı vuran hatlara sahip. Yuvarlak hatlı ve etrafı üç boyutlu ince metal halkalarla çevrili led farlar, karbon fiber ön tampon eki ve yan etekler, 6 kollu jantlar, tamponla bütünleşik dört egzoz çıkışı, arka bagajın kestiği led stoplar ve o enfes martı kanat kapılar yeni 33 Stradale modelinin ilk bakışta aklınızı alacak detaylarını oluşturuyor.  Karbon fiber monokok şasi üzerine temellendirilen efsanevi aracın 0,375 Cx sürtünme katsayı değerini sadece tasarımıyla sağladığını özellikle belirtelim. Yani otomatik açılan spoiler veya farklı hava kanalları işin içine girmeden böylesine iyi bir değer yakalanmış. Vee bir kez daha Quadrifoglio Verde

2024 Yeni Alfa Romeo 33 Stradale Kokpiti

Minimalizmin Doruğuna Ulaşılmış Yaşam Alanı

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale, sadece tarihin değil efsanenin temsilcisi olarak üretildi. İç mekanda 3 kollu metal direksiyon simidi, koltuk desenleri, kokpitteki metal levha üzerindeki kontrol tuşları gibi çok özel detaylar yeniden yorumlanarak yeni Alfa Romeo 33 Stradale modelinde yerini almış.

Gösterge paneli bu araçta şov yapılan diğer alan olmuş. Klasik ve Dijital’in son zamanlarda bu kadar iyi yorumlandığı bir gösterge paneline rastlamamıştık. Her detayı özel hazırlanmış, her noktası özenle yerleştirilmiş. Ba-yıl-dık!

2024 Yeni Alfa Romeo 33 Stradale Göstergesi

İtalya bayrak renklerinin inceden işlendiği metal levhaya yeniden gelelim. Aracın sürüş modları ve vites kontrol tuşları bu alana yerleştirilmiş. Hemen üstünde ise geri çekilebilen dijital kontrol paneli bulunuyor. Dört yapraklı yonca ise vitesin olduğu levhanın en uç kısmına işlenmiş. Yine ortalanacak şekilde tavan kısmına da farklı kontrol elemanları yerleştirilmiş.

2024 Yeni Alfa Romeo 33 Stradale Quadrifoglio Verde

Elektrik Destekli Beygir Delisi Motor ve Üstün Teknik Veriler

Yeni Alfa Romeo 33 Stradale motoru arka alana yerleştirilmiş. 3.0 litre V6 çift turbo benzinli motor 620 beygir güç üretirken kararınızı elektrik motordan yana kullanırsanız bu aracı 750 beygirlik elektrikli seçeneğiyle de alabileceksiniz. Bu güçlü motora sekiz ileri oranlı DCT şanzıman eşlik ediyor. 0’dan 100 km/s hıza üç saniye altında ulaşan yeni Alfa Romeo 33 Stradale, 333 km/s son hıza ulaşıyor.

Brembo karbon seramik frenler, böylesine güçlü aracı dizginlemek adına görevlendirilmiş. Önde altı pistonlu alüminyum monoblok, arkada ise dört pistonlu frenler görev yapıyor. Bu sayede Alfa Romeo 33 Stradale, 100 km/s hızla giderken tamamen durması 33 metrenin altında gerçekleşiyor.

Alfa Romeo 33 Stradale Motoru

Alfa Romeo 33 Stradale modelinde çift kollu aktif süspansiyon sistemi bulunuyor. Sistem sayesinde ön aks 40 km/ s hızın altında tümseklerden rahat geçmesi için 50 mm yükseliyor. Söz konusu hızın üstüne çıkıldığı zaman araç eski konumuna dönüyor.

2024 Alfa Romeo 33 Stradale modeli hakkında tüm bilgileri aktardık. İnsanın duyularını görüntüsüyle bile harekete geçirmeyi başaran bu aracın testini Fomrula 1 sürücü Valtteri Bottas,, yakın zamanda Balocco pistinde test edecek. Sırada medya içerikleri var.

2024 Yeni Alfa Romeo 33 Stradale Videoları

2024 Model Alfa Romeo 33 Stradale

2024 Model Alfa Romeo 33 Stradale Lansmanı

1967 Model Alfa Romeo 33 Stradale

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }