Oto Kokpit

Zamanında Putin’in Makam Aracı Olan Mercedes-Pulmann S600 W220

Dünya liderlerinin kullandıkları makam araçları standart arabalara göre bir hayli farklı oluyor ve fabrikadan çıkarken daha özel daha güçlü çıkıyor. Rus lider Putin’in bir zamanlar kullanığı Mercedes-Pulmann S600 (W220) modeli de bunlardan biriydi. Hala çok özel olan bu aracı buyurun yakından tanıyalım.

Zırhlı Mercedes-Pulmann S600 W220

Fotoğraflardaki Mercedes-Pulmann S600 W220, 2003 model sadece 88 bin kilometre de. Düşünsenize, 15 yaşındaki bir Mercedes için bu kilometre hiç ama hiçbir şey. Karşımızdaki aracı özel yapan Putin ama tek kriter bu değil. Aracın iç mekanı da diğer w220 kasalara göre oldukça farklı. Hatta kullanılan deri rengi bile şoför kısmındaki ile makam alanının olduğu yer bile farklı. Şoför kısmında kayda değer farklılık yoktur. Fakat Putin‘in bir zamanlar seyahat ettiği alan bambaşka görünüme kavuşturulmuş. Pulmann ekibi tarafından özenle hazırlanan bu alan ön kısımdan tamamen ayrılan ve karşısında büyük ekranla günlük haber akışı ve bilindik multimedya elemanlarının görüntülenmesi sağlanıyor. Bu arada diz mesafesi olarak sadece limuzinlerde görülecek kadar büyük alan sunuluyor. Ayrıca koltuk epeyce önde olduğu için klostrofobik ortam yoktur. Bu arada Putin’in müzik keyfi için güçlendirilmiş ses sisteminin de yer aldığını belirteyim.

Zırhlı Mercedes-Pulmann S600 W220 Donanımları

Gelelim teknik kısıma. Tamamen zırhlı olan ve oldukça kalın camlara sahip Mercedes-Pulmann S600 kaputunun altında 5.8 litrelik devasa V12 motor yer alıyor ve 367 ps 362 beygir 530 nm tork güç sunuyor. Arkadan itişli olan ve 5 ileri otomatik şanzımanlı olup tamamen Putin’e özel olarak hazırlanan aracın değerinin 2.9 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }