Oto Kokpit

Zamanın Eskitemediği Spor Lüks Sedan: 2000 Model Audi S8

F segmentinde Avrupa kıtasını baz aldığımızda belirli markalar bu konuda ağırlıklarını ortaya koyuyor. İngilizler çıtayı zirveye çekmiş olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fakat Almanların da Audi, BMW ve Mercedes üçlüsü ile pazarda daha çok söz sahibi olduğunun farkındayız.

Audi’nin A8 serisi ile hem lüks hemde sportif ruhu bir arada sunan S8 modeli, 1996 yılından beri varlığını sürdürüyor. Bugünkü içeriği yıllanmış ama bir o kadar da temiz kalmış ilk nesil Audi S8 üzerine yazdım. Hadi başlayalım.


Audi S8 MK1 Fiyatı

Bu efsane lüks araç 1996 yılında ilk kasası ile üretildiği zaman 4.2 litre V8 motor sahipti ve 340 ps 410 nm tork güç üretiyordu. Görsellerdeki D2 kodlu tertemiz Audi S8 ise 2000 model ve güncellenmiş versiyon. Yani aynı motordan 360 ps 430 nm tork güç alıyor. O zamanların en güçlü sedanlarından birisi olan bu araç 5.4 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyordu. Hatta gaz kesmediğiniz sürece 0-200 km/s aralığını 21.3 saniyede tamamlayabiliyordu. Elektronik olarak maksimum hızı da tahmin edeceğiniz üzere 250 km/s idi.

Genel teknik detayları ile 1. nesil Audi S8 böyleydi. Fakat fotoğraflardaki araç günümüze kadar böylesine temiz kalması apayrı bir olay. Dört tekerden çekiş sistemine sahip olan bu audi s8, iç mekanından stepnesine varana kadar büyük özenle korunmuş. Yaşam alanında sunduğu çift bölgeli klima, navigasyon sistemi, yüksek kalite de deri döşemeden üretilmiş koltuklar, yine ısıtmalı ön ve arka koltuklar gibi özellikleri, bu lüks sedanın 16 yaşında olmasına karşın hayranlık duyulacak donanımları arasında yer alıyor. Zaten kaputu açtığınızda size bakan V konumlu motoru yaşamadan anlatmaya kelimelerin gücü yetmez.

Bu içeriği Audi hayranları ve F segmentine ilgi duyan otomobil severler için özel olarak hazırladım. Araç ülkemizde değil ama temizliği ilgimi fazlasıyla çekti. Artık sözü görsellere bırakıyorum. Asıl konuşması gereken onlar.

Bu arada araç 136.500 kilometre de 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]