Oto Kokpit

Türkiye’nin İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Yeni Toyota C-HR, Türkiye’de Sakarya’da Üretilecek

Türkiye’nin İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Yeni Toyota C-HR, Türkiye’de Sakarya’da Üretilecek

Toyota Türkiye, dünyada ilk kez üreteceği yeni Toyota C-HR hibrit otomobili ile Türkiye’nin ilk şarj edilebilir hibrit otomobili üretecek. Bu yeni model, Toyota Avrupa tesisleri arasında ilk şarj edilebilir otomobil üreten fabrika olacak. Sakarya’daki fabrikada gerçekleştirilen 317 milyon Euro’luk yatırım ile Toyota’nın Türkiye’deki toplam yatırım tutarı 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak. Bu ikinci nesil yeni C-HR, Toyota’nın Avrupa’ya 1,5 milyon adet otomobil satış hedefine ulaşmasına katkıda bulunacak ve TMMT markasının Avrupa elektrifikasyon dönüşümünde de kritik rol oynayacak.


Yeni Toyota C-HR

Yeni Toyota C-HR, şirketin karbon nötr hedefine uygun olarak, rekabetin yoğun olduğu C-SUV segmentinde farklı elektrifikasyon seçenekleri sunarak Avrupa pazarında öne çıkacak. Hibrit versiyonunun yanı sıra, yerli üretim batarya kullanılarak üretilen şarj edilebilir hibrit C-HR, Toyota’nın 2030 yılına kadar 100% elektrikli modeller hedefine önemli bir katkı sağlayacak. Ayrıca yeni dizayn anlayışını yansıtan yeni C-HR, Toyota Yeni Global Platform (TNGA2) üzerinde 5. Nesil hibrit ve şarj edilebilir hibrit teknolojisi ile üretilecek ve Dünyada ilk olarak Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretilecek.

Yeni Toyota C-HR Nerede Üretilecek?

Elektrifikasyon dönüşümünde stratejik bir adım
Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi, elektrifikasyon dönüşümünde öncü rol oynuyor. Sakarya’daki üretim tesislerinde, yerli üretim batarya ile üretilecek şarj edilebilir hibrit otomobillerin yanı sıra batarya üretim hattı da kurulacak. Bu hattın yıllık 75 bin adetlik kapasitesi, üretimin desteklenmesini sağlarken aynı zamanda 60 çalışanın istihdam edilmesine de olanak tanıyacak. Bu Toyota Avrupa organizasyonunda bir ilk olarak, Toyota’nın elektrifikasyon dönüşümünde önemli bir rol oynayacak ve diğer Toyota fabrikalarının elektrifikasyon dönüşümüne destek vererek, Toyota Avrupa’nın hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak. Bu yeni proje ile birlikte, üretim çeşitliliği ve esnekliği sağlamak için yatırım yapılacak ve üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon Euro’luk yatırım ile şirketin toplam yatırım tutarı 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak. Bu, Toyota Avrupa operasyonunun sürdürülebilirliği için stratejik bir adımdır.

Yeni Toyota C-HR Türkiye

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }