Oto Kokpit

Yeni Kasa Audi A8 Çalışmaları Sürüyor

yeni-kasa-audi-a8-4
Audi’nin amiral gemisi yenileniyor. Audi’nin F segmentindeki temsilcisi olarak 1994 yılında yollara çıkan audi a8 8 yıl üretim bandında kaldıktan sonra yerini ikinci jenerasyona bıraktı ve bu modelinde üretimi 2009 yılına kadar sürdü. Taşıyıcı filminde büyük sükse yapan 2. nesil A8 hala hayranlık duyduğum kasası olarak bende özel yerini korumaktadır. Bu lüks araç 2010 yılında güncel kasasına kavuştu ve birkaç kez güncelleme yaşadı. Son olarak 2014 facelift modeliyle kullanıcısına sunuldu. Alman ekolünde özel yeri olan bu otomobilin takipçileri yeni modelini merakla bekliyor. Fakat audi firması biraz daha zaman beklememiz gerektiğini söylüyor. 4. jenerasyon audi a8 çıkışı için 2017 yılını beklememiz gerektiğini yazımın başında belirtmek istiyorum. Yani az bir zaman kaldı ve önümüzdeki sene fuarlarda görebileceğimizin müjdesini de şimdiden vereyim. Peki yeni modelinde neler sunacak, birde ona bakalım.

Yeni kasa audi a8 de tamamen elden geçen led aydınlatma yapısı kullanılacak. Artık nasıl bir teknoloji kullanacaklar bilmiyorum ama matrix led farların da ötesine geçecekleri hakkında söylentiler var. Bunun yanı sıra yeni nesil audi a8 MLB platformunda 200 kg kadar hafifleyecek. Bununla beraber yeni V6 ve V8 motorlara kavuşacak. Bunlara ek olarak elektrikli turbo şarj ünitede kullanılacak. Tüm bu yenilikler kasa hafiflemesiyle birlikte daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans anlamına geliyor. Açıkçası şimdiden yeni s8’in teknik verilerini merak ettim.

Audi a8 denilince akla yüksek otomotiv teknolojisi de gelmiyor değil. Almanlar 4. kasa audi a8 de “audi piloted driving” adını verdikleri sistemin daha geliştirilmiş modelini kullanacak. 12 farklı ultrasonik sensör sayesinde aktif trafikte 60 km/s hıza kadar aracı kendisi kontrol eden bu sistemle yeni nesil a8 çok havalı ve çok teknolojik özellikle rakiplerine karşı boy gösterecek. Tabi bunun yanı sıra birçok özellikte eklenecektir. Fakat şimdilik bizlerle paylaşılan bilgiler bunlarla kısıtlı olduğu için aktaracaklarım da bunlarla sınırlı kalıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.