Oto Kokpit

Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya

Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Yeni Ehliyet almayanlar ya da almaya niyet edenler. Bu süreçte gözlük ya da lens sorunu olacağını düşünenler, bu yazıyı sizler için hazırladım. Çünkü bende ehliyetimi yeni değiştirdim. Daha önce gözlüğün yanından geçmeyen biri olarak yeni ehliyetim de maalesef kullanmak zorunda kalacağım. Sağlık raporundan randevu günü yaşananlara kadar hepsini teker teker anlatacağım. Ama ilk önce Gözden problemi olanlar için bilgiler aktaracağım. Hadi yazının devamına akalım…

Yeni Ehliyetlerde Gözlüklü Sağlık Raporu (2017)

Yaklaşık bir ay önce 27 Şubat 2017 tarihi için Ehliyetimi değiştirmek için Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne randevu aldım. Hazırlamam gereken evraklar belliydi. Hatta onları bir listeleyelim. Ehliyet değiştirmek için istenen belgeler:
1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Şimdi asıl can alıcı kısımlara geçelim.
1- Randevu gününden önce 15 TL ücretleri belirtilen şekilde yatırdım. 13 TL kağıt bedeli üzerinde Tahsil Edildi ibaresine dikkat edin.
2- Nüfus cüzdanınızı yanınıza alın ama yukarıda yazmayan bir belge var. O da Kimliğin fotokopisi. Onu da halledin ki işiniz aksamasın.
3- Sağlık raporu işin en sinir kısmı. Oturduğum yerdeki Aile Hekimine gittim. Kendileri sağlığımla ilgili birkaç soru sordu. Sonrasında göz testi geldi. Ehliyeti ilk aldığım zaman gözlerde sorun yoktu. Fakat işim gereği bilgisayarla gün boyu vakit geçirdiğim için gözlerde bozulma olmuş. 0,50 Miyop çıktım. Göz kısmı hariç gerisini onayladı ve bana Devlet Hastanesi ya da Özel Hastaneden Uzman Tabip onayını alarak ehliyet için sağlık raporu alacağımı belirtti. İşi uzatmama adına özele gittim. E tabi gözlükle araç kullanmakta istemiyorum. Orada daha detaylı muayene etti ve gözlüksüz mümkün değil dedi. Yapacak bir şey yoktu. 50 TL rapor için verdim ve onay işleminden sonra Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur yazarak onayladı. Sağlık raporu da tamamdır.
4- Fotoğraflar biyometrik vesikalık olacak. Fakat sağlık raporunda Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur ibaresi olsa da veya gözlük kullanıyorsanız bile gözlüklü çekilmenize gerek yok.
5- Kan grubunuz eski ehliyette yazıyorsa beyana veya karta gerek yok.
5- Randevu günü geldi. 09.30’du randevu saatim. 15 dakika önce gittim. Önce parmak izimi aldılar. Sonrasında evrakları teker teker sundum ve geçici ehliyetimi (bildiğimiz A4 kapıda basılı evrak) aldım. 15 gün içerisinde ehliyet evime gelecek.

Yazı da asıl vermek istediğim bilgiyi tekrarlıyorum. Eğer önceden gözlük kullanmıyorsanız ve sağlık muayenesinde göze takıldıysanız;
Özel hastaneye gidin. Uzman tabibe gidin ve muayene olup onayı alın. Gözünüzde küçük sorun olsa bile onaylıyorlar. Fakat Ehliyetinizi gözlükle kullanacaksınız ya da araç kullanırken yanınızda bulunduracaksınız. Yapacak bir şey yok. Tekrar diyorum. Fotoğrafı gözlüklü çekilmeye veya gidip oradaki memura gözlük göstermenize gerek yok. Evraklarınız tamamsa gözlük almaya ya da orada ibraz etmeye gerek yok. Fakat tavsiyelerim olacak. Eğer görme problemi ileri seviyede ise kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikeye atmayın. En kısa sürede yine muayene olup gözlük ya da lens alın derim. Araç sürerken de yanınızda bulundurun. Bulundurmazsanız küçük bir cezası var.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorun. Seve seve yanıtlarım. Sağlıcakla kalın…

Hasan Can BOZKURT – Otokokpit.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Oguzhan dedi ki:

  Abi ben ilk defa ehliyete başvurcam yarın sağlık raporu almaya gidicem gözüm bozuk bunun farkındayım ama hiç bir doktora vs. Gitmedim sağlık raparu alırken bi sorun çıkartırmı

  1. otokokpit dedi ki:

   Sağlık raporu alırken göz kontrolünde ortaya çıkar. Ona göre gereken işlemler yapılır. Herhangi sorun çıkmaz. İleri derece bozukluk yoksa “Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur” ibaresi eklenir.

 2. Emir dedi ki:

  Abi benim ehliyete gözlük ve lens yazıyor, ehliyetteki fotoğrafım gözlüksüz sıkıntı olur mu? Gözlük takacağım ben araba kullanırken ehliyet gözlüksüz bir şey olur mu? lütfen cevapla

  1. otokokpit dedi ki:

   Herhangi sorun olmaz

 3. Umut dedi ki:

  Eski ehliyetimi yenilemek istedim ancak sağ gözümde uzağı görememe problemi çıktı. Sağlık raporumda 01.01 gözlük ibaresi var ancak ben bilmediğimde Gözlük veya Lens olarak yazdırmayı unuttum. Bunu sadece gözlük olarak degilde yanına Lens’i de nasıl ekleyebiliriz ?

 4. Burak dedi ki:

  Merhaba sağlık raporumda gözlük ve lens ibaresi var bunu sildirme şansım var mıdır bunu nasıl değişebilirim yardımcı olursanız sevinirim ?

  1. otokokpit dedi ki:

   Maalesef, sağlık raporunda yazan neyse o dur.

  2. Mustafa DOMUR dedi ki:

   Selamlar, eski sürücü belgemde “gözlüklü” ibaresi var. Geçen sene gözden lazer operasyon geçirdim. Yeni ehliyetimde gözlüklü ibaresini kaldırtabiliyor muyum? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 5. Gökhan dedi ki:

  Sağlık raporumda 01.01 gözlük ibaresi var yarın direksiyon sınavına gireceğim. Sınav esnasında gözlük kullanmam gerekiyor mu? Gözlüksüz gitsem sorun olur mu?

  1. otokokpit dedi ki:

   Gözlük veya lensle kullanabilir, ibaresi varsa gerek olmuyor. Ama gözdeki bozulma ne seviyede onu bilemeyiz. Öncesinde gözlük kullanıyorsanız veya ciddi göz bozulması varsa gözlüksüz hem trafiğe çıkmayın hem de sınava girmeyin.