Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya

otokokpit instagram

Yeni Ehliyet almayanlar ya da almaya niyet edenler. Bu süreçte gözlük ya da lens sorunu olacağını düşünenler, bu yazıyı sizler için hazırladım. Çünkü bende ehliyetimi yeni değiştirdim. Daha önce gözlüğün yanından geçmeyen biri olarak yeni ehliyetim de maalesef kullanmak zorunda kalacağım. Sağlık raporundan randevu günü yaşananlara kadar hepsini teker teker anlatacağım. Ama ilk önce Gözden problemi olanlar için bilgiler aktaracağım. Hadi yazının devamına akalım…

Yeni Ehliyetlerde Gözlüklü Sağlık Raporu (2017)

Yaklaşık bir ay önce 27 Şubat 2017 tarihi için Ehliyetimi değiştirmek için Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne randevu aldım. Hazırlamam gereken evraklar belliydi. Hatta onları bir listeleyelim. Ehliyet değiştirmek için istenen belgeler:
1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Şimdi asıl can alıcı kısımlara geçelim.
1- Randevu gününden önce 15 TL ücretleri belirtilen şekilde yatırdım. 13 TL kağıt bedeli üzerinde Tahsil Edildi ibaresine dikkat edin.
2- Nüfus cüzdanınızı yanınıza alın ama yukarıda yazmayan bir belge var. O da Kimliğin fotokopisi. Onu da halledin ki işiniz aksamasın.
3- Sağlık raporu işin en sinir kısmı. Oturduğum yerdeki Aile Hekimine gittim. Kendileri sağlığımla ilgili birkaç soru sordu. Sonrasında göz testi geldi. Ehliyeti ilk aldığım zaman gözlerde sorun yoktu. Fakat işim gereği bilgisayarla gün boyu vakit geçirdiğim için gözlerde bozulma olmuş. 0,50 Miyop çıktım. Göz kısmı hariç gerisini onayladı ve bana Devlet Hastanesi ya da Özel Hastaneden Uzman Tabip onayını alarak ehliyet için sağlık raporu alacağımı belirtti. İşi uzatmama adına özele gittim. E tabi gözlükle araç kullanmakta istemiyorum. Orada daha detaylı muayene etti ve gözlüksüz mümkün değil dedi. Yapacak bir şey yoktu. 50 TL rapor için verdim ve onay işleminden sonra Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur yazarak onayladı. Sağlık raporu da tamamdır.
4- Fotoğraflar biyometrik vesikalık olacak. Fakat sağlık raporunda Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur ibaresi olsa da veya gözlük kullanıyorsanız bile gözlüklü çekilmenize gerek yok.
5- Kan grubunuz eski ehliyette yazıyorsa beyana veya karta gerek yok.
5- Randevu günü geldi. 09.30’du randevu saatim. 15 dakika önce gittim. Önce parmak izimi aldılar. Sonrasında evrakları teker teker sundum ve geçici ehliyetimi (bildiğimiz A4 kapıda basılı evrak) aldım. 15 gün içerisinde ehliyet evime gelecek.

Yazı da asıl vermek istediğim bilgiyi tekrarlıyorum. Eğer önceden gözlük kullanmıyorsanız ve sağlık muayenesinde göze takıldıysanız;
Özel hastaneye gidin. Uzman tabibe gidin ve muayene olup onayı alın. Gözünüzde küçük sorun olsa bile onaylıyorlar. Fakat Ehliyetinizi gözlükle kullanacaksınız ya da araç kullanırken yanınızda bulunduracaksınız. Yapacak bir şey yok. Tekrar diyorum. Fotoğrafı gözlüklü çekilmeye veya gidip oradaki memura gözlük göstermenize gerek yok. Evraklarınız tamamsa gözlük almaya ya da orada ibraz etmeye gerek yok. Fakat tavsiyelerim olacak. Eğer görme problemi ileri seviyede ise kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikeye atmayın. En kısa sürede yine muayene olup gözlük ya da lens alın derim. Araç sürerken de yanınızda bulundurun. Bulundurmazsanız küçük bir cezası var.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorun. Seve seve yanıtlarım. Sağlıcakla kalın…

Hasan Can BOZKURT – Otokokpit.com

Etiketler:

Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya Konusuna 43 Yorum Yapıldı
 1. My dedi ki:

  Merhaba ben ehliyet icin saglik raporu almaya gittigimde aile hekimligi vermedi uzamn hekime hastaneye git orda daha iyi olur dedi bende bi 50 tl verdim doktor kontrol etti 1.grubu isaretledi bu ne anlama geliyor a2 +B ye yazildim tesekkurler

 2. Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam bi sorum olacakti. Yeni kursa yazildim saglik raporu icin aile hekimligine gittim gozumde kusur oldugu icin uzman hekime yonlendirdi. Uzman hekim saglik raporuna gozlukle saglam yazdi ve 2. Grup surucu olur kutusunu isaretledi. Ben B grubu ehliyet alacagim icin 1. Grubu isaretlemesini soyledim fakat duzeltmedi ve boyle dogru oldugunu soyledi. 2. Grup surucude B tipi ehliyet olmadigi icin kuşkuya dustum ama doktor inatla boyle oldugunu sikinti olmayacagini soyledi. Bu konu hakkinda bilginiz varmi acaba

  1. HCB dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Bir sıkıntı olmaz. Gözlüğünüzü alın, araç kullanırken yanınızdan ayırmayın. Bir sorun çıkmaz.

 3. Onur Ayvalı dedi ki:

  Merhaba, benim sorunum cok baska. İsyerinin anlasmali oldugu ozel bir hastaneye gittik rutin muayene icin topluca (70 kisi falan).Bu hastane yanda ki gozlukcu ile anlasmali oldugu icin istisnasiz herkese gozluk yazdi. Hatta bana gozlerin cok mukemmel deyip 0.25 gozluk yazdi. Cok onemsemedim ama yeni ehliyet icin basvurdugumda sistemde miyop olarak gorundugum icin suan gozluk ve lens ibaresi var ehliyetimde. Gozlerim mukemmel ama bir kaza yapsam kesin basima bela alirim. Bunu duzeltmenim bir yolu var mi? Hastane gorunmlu ticarethane magduruyum yani. Tesekkurler

  1. HCB dedi ki:

   Sisteme işlendiyse maalesef düzeltemezsiniz. Gözlüğü alın, takmasanız bile araçta dursun.

 4. İsimsiz dedi ki:

  hastahanedeki doktorun tuttuğu rapor sisteme giriliyormu,yani hastahanedeki uzman gözlüklü yazdı bizde ozel bir muayenehanden gözlüksüz diye rapor aldık,trafik hangisine bakıyor,yani daha doğrusu biz ozel muayenehaneden aldığımız raporu verdğmzde hastanenin verdiği raporu sistemden görüp o rapora göre işlem yapabiliyorlar mı?

  1. HCB dedi ki:

   O konuda bilgim yoktur. Fakat sizin ve çevrenizdekilerin hayatını tehlikeye atmamalısınız. Uzman doktor gözlükle kullanın şeklinde ibare yazmışsa tekrardan tedavi olun ve gözlüğünüzle araç kullanın. Trafik Hayattır 😉

   1. İsimsiz dedi ki:

    kesinlikle haklısınız,ama işim gereği bilgisayar ekranına uzun süre bakıyorum ve yoğun bir gece mesaisinden sonra muaynehaneye gittim ve uykulu olduğum için problem gördüler sanırım,doğuştan astigmat var dedi doktor ben bundan önce 4-5 defa ciddi göz muayehanesinden geçtim doğuştan birşey olsa daha önce zaten fark edilirdi, doktorlarında teşhis koyarken hastanın o anki durumunda göz önüne alması gerekir; yorgunluk,halsizlik vb. mutlaka bir daha görüneceğim doktora kendi sağlığım ve çevremdekilerin güvenliği için ,))

 5. İsimsiz dedi ki:

  Aslında özel muayenehaneden daha önce almıştım,ama garanti olsun diye aile hekimine gittim,aile hekimi uzman doktora sevketti ve uzman doktorda gözlüklü dye rapor yazdı,şimdi özel muayenhanden aldığım rapor ;daha sonra uzman doktordan aldığım rapordan dolayı geçersiz mi oldu?

 6. İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar,kısaca anlatayım aile hekimi göz için hastahaneye uzman hekime sevk etti,hastahanedeki uzman hekimde gözlükle kullanabilir ibaresi düştü rapora bende özel bir muayenehaneye gittim ve oradaki doktorda herhangi bir problem görmedi,peki hastahanedeki doktor gözlükle kullanabilir ibaresini sisteme işliyor mu yani trafiğe özel muayenehaneden aldığım raporu verdiğimde kardeşim sana hastane gözlükle kullanabilir yazmış seklinde bir durumla karşılaşır mıyım?

 7. Mehmet Caliskan dedi ki:

  Ben gözlük kullanıyorum yalnız sağlık raporunda bunu beyan etmedim gözlük derecemde düşük. Peki yazılı direksiyon sınavına girerken gözlük kullansam sorun yaşar mıyım ?

  1. HCB dedi ki:

   Takmamanızı öneririm.

 8. Oguz dedi ki:

  Özel hastaneye gittik gözlüklü derse gözlük takıp o göz testini geçmek zorunlu mu yoksa sadece okuyamazsan gözlüklü diyip geçiyor mu?

 9. Hasan dedi ki:

  Ehliyetin arkasında sol altta 12 numaralı bölgede rakam olarak belirtilir o

  1. Kaan dedi ki:

   Ben ehliyeti yeniledim eskisinde gozluk yaziyodu foto gozluksuzdu yenisinde saglik konturdlinde 0.25-0.50 gozlukle yazdi doktor yeni ehliyetim dw fotoda gozluk yok ve ehliyette gozlukle diye bisey yazmiyo nolacak simdi benim durumum

 10. İbrahim Özdemir dedi ki:

  Ehliyetimi ilk kez aldım raporda doktor gözlükle kullanılır yazdı, ama ehliyette gözlükle kullanılır ile alakali bi ibare yoktur. Gözlüksüz araç kullandığım zaman ceza yer miyim? Gözlüğüm var, bu arada fotoğrafım da gözlüksüz.

  1. HCB dedi ki:

   Sanırım sisteme işliyorlar. Henüz bu konuda net bilgi alamadım

   1. İbrahim Özdemir dedi ki:

    Muhakkak vardır o zaman takmak da fayda var bulunduralım biz

    1. HCB dedi ki:

     Ehliyete işleniyor. Gözlüğü yanınızda mutlaka bulundurun

Sayfa başına git