Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya

Yeni Ehliyet almayanlar ya da almaya niyet edenler. Bu süreçte gözlük ya da lens sorunu olacağını düşünenler, bu yazıyı sizler için hazırladım. Çünkü bende ehliyetimi yeni değiştirdim. Daha önce gözlüğün yanından geçmeyen biri olarak yeni ehliyetim de maalesef kullanmak zorunda kalacağım. Sağlık raporundan randevu günü yaşananlara kadar hepsini teker teker anlatacağım. Ama ilk önce Gözden problemi olanlar için bilgiler aktaracağım. Hadi yazının devamına akalım…

Yeni Ehliyetlerde Gözlüklü Sağlık Raporu (2017)

Yaklaşık bir ay önce 27 Şubat 2017 tarihi için Ehliyetimi değiştirmek için Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne randevu aldım. Hazırlamam gereken evraklar belliydi. Hatta onları bir listeleyelim. Ehliyet değiştirmek için istenen belgeler:
1) Eski sürücü belgesi
2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
3) Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Şimdi asıl can alıcı kısımlara geçelim.
1- Randevu gününden önce 15 TL ücretleri belirtilen şekilde yatırdım. 13 TL kağıt bedeli üzerinde Tahsil Edildi ibaresine dikkat edin.
2- Nüfus cüzdanınızı yanınıza alın ama yukarıda yazmayan bir belge var. O da Kimliğin fotokopisi. Onu da halledin ki işiniz aksamasın.
3- Sağlık raporu işin en sinir kısmı. Oturduğum yerdeki Aile Hekimine gittim. Kendileri sağlığımla ilgili birkaç soru sordu. Sonrasında göz testi geldi. Ehliyeti ilk aldığım zaman gözlerde sorun yoktu. Fakat işim gereği bilgisayarla gün boyu vakit geçirdiğim için gözlerde bozulma olmuş. 0,50 Miyop çıktım. Göz kısmı hariç gerisini onayladı ve bana Devlet Hastanesi ya da Özel Hastaneden Uzman Tabip onayını alarak ehliyet için sağlık raporu alacağımı belirtti. İşi uzatmama adına özele gittim. E tabi gözlükle araç kullanmakta istemiyorum. Orada daha detaylı muayene etti ve gözlüksüz mümkün değil dedi. Yapacak bir şey yoktu. 50 TL rapor için verdim ve onay işleminden sonra Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur yazarak onayladı. Sağlık raporu da tamamdır.
4- Fotoğraflar biyometrik vesikalık olacak. Fakat sağlık raporunda Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur ibaresi olsa da veya gözlük kullanıyorsanız bile gözlüklü çekilmenize gerek yok.
5- Kan grubunuz eski ehliyette yazıyorsa beyana veya karta gerek yok.
5- Randevu günü geldi. 09.30’du randevu saatim. 15 dakika önce gittim. Önce parmak izimi aldılar. Sonrasında evrakları teker teker sundum ve geçici ehliyetimi (bildiğimiz A4 kapıda basılı evrak) aldım. 15 gün içerisinde ehliyet evime gelecek.

Yazı da asıl vermek istediğim bilgiyi tekrarlıyorum. Eğer önceden gözlük kullanmıyorsanız ve sağlık muayenesinde göze takıldıysanız;
Özel hastaneye gidin. Uzman tabibe gidin ve muayene olup onayı alın. Gözünüzde küçük sorun olsa bile onaylıyorlar. Fakat Ehliyetinizi gözlükle kullanacaksınız ya da araç kullanırken yanınızda bulunduracaksınız. Yapacak bir şey yok. Tekrar diyorum. Fotoğrafı gözlüklü çekilmeye veya gidip oradaki memura gözlük göstermenize gerek yok. Evraklarınız tamamsa gözlük almaya ya da orada ibraz etmeye gerek yok. Fakat tavsiyelerim olacak. Eğer görme problemi ileri seviyede ise kendinizi ve sevdiklerinizi tehlikeye atmayın. En kısa sürede yine muayene olup gözlük ya da lens alın derim. Araç sürerken de yanınızda bulundurun. Bulundurmazsanız küçük bir cezası var.

Başka sorularınız olursa çekinmeden sorun. Seve seve yanıtlarım. Sağlıcakla kalın…

Hasan Can BOZKURT – Otokokpit.com

Etiketler:

Yeni Ehliyetlerde Gözlük veya Lens Soruları Olanlar Buraya Konusuna 55 Yorum Yapıldı
 1. Emine dedi ki:

  Ben ehliyet için başvuracağım gözlerim 1.5 miyop hem gözlük hem lens kullanıyorum yarın sağlık raporu almaya gidicem gözümu belirticem yanımda gözlük numarası veya lens numarası olsa işe yarıyor mu yoksa illa hastaneye gidip gözümle ilgili bir belge mi almam lazım

 2. caner dedi ki:

  gözlük kullanıyorum, eski ehliyetimde de gözlüklü fotoğrafım var, yenileme için fotoğraf gözlüksüz çekilecek dendi, böyle saçmalık olur mu?. bu bilgi doğru mudur?

 3. Orhan dedi ki:

  Bende bugün aldım sağlık raporunu ilk çıkardığım zaman gözlükle sürücü olabilir yazıyordu ama yeni aldığım raporda birinci gurup sürücü olabilir yazdı çünkü gözlüğü taktı yine okuyamadım bende de göz tembelleği var bir gözümü kapattığım zaman net yazı okuyamıyorum nüfus müdürlüğündeki memur gözlüğü kaldırmışmı dedi bende evet dediim soruma gelecek olursak içime bir şüphe düştü acaba bu geceliğin araç kullanmayanlar sınıfınamı yazdılar beni

 4. Ahmet Çelebi dedi ki:

  Merhabalar. Benim de sizin gibi aynı şekilde. Önceden gözlük yoktu şimdi ise gözlük kullanıyorum. Ehliyeti yenilemek istiyorum. Sağlık ocağından alacağım raporda gözlük ibaresi yer alır mı ya da onların verdikleri sevk ile tekrar göz doktoru muayenesi almam mı gerekiyor ?

 5. Tugce dedi ki:

  Merhaba bende saglık ocagından sağlık raporu aldım fakat gozlerimde sorun cıktı bana gozlukle surucu olabilir yyazdı. nüfus mudurlugune belgelerimi vericem ama herhangi bir sorun olur mu? Gözlük numarası vs bilmiyorum

 6. Tuncay elik dedi ki:

  Benim sol gözde biraz uzak görme sıkıntısı var ehliyeti aldığımda ehliyete yazar mı?

 7. Aref dedi ki:

  Ehliyet aldığımda gözlük kullanıyordum ehliyette de gözlüklü resmim var şimdi ameliyat oldum gözlük kullanmıyorum sorun çıkarır bana

  1. HCB dedi ki:

   Çıkarır. Ehliyette gözlüklü ise gözlüğünüzü yanınızda bulundurun. Değişim yaptığınız zaman doktor kontrolüne girersiniz ve hekim raporunda gözlüksüz şekilde araç kullanılacağına dair onay alırsanız, yeni ehliyetinizi gözlüksüz olarak kullanabilirsiniz.

 8. Jeff dedi ki:

  Ben sağlık hekiminden aldım raporu kendisi uzman tabip onayı yazmış. Şimdi ben göz doktoruna aynı raporu mu götürcem yoksa o başka rapor mu hazırlıcak? Bi de devlette 50 liraymış galiba özelde daha pahalı olmasın? Ben şimdi devlete gitsem ücret almamaları lazım çünkü aile hekimim göz hariç doldurdu sağlık raporunu yanlış mı düşünüyorum?

  1. HCB dedi ki:

   Göz kısmı için sevk etmiş olması lazım.
   Ayrıca güncel muayene ücretlerini bilmiyorum. 2017 Şubat’ta özel hastanede 50 TL’ye hemen hallettirmiştim. Yine de gitmeden önce bilgi alın.

 9. Rumejs dedi ki:

  Ben bugün rapor aldım normalde lens kullanıyorum ama raporda sadece gözlük var. Yarın gidip doktora lens de ekleteyim diyorum ama emin olamadım ekler mi tekrar ücret mi ister gözlük kullanmıyorum 1 buçuk yıldır lens kullanıyorum ordaki sekretere de söylemiştim ama doktora unuttum söylemeyi sorun olur mu acaba

  1. HCB dedi ki:

   Rapor yazılmış. Tekrardan düzeltilir mi bilmem ama araç kullanırken gözlük yanınızda olsun.

 10. Emil dedi ki:

  Doktor benim raporuma gözlükle sürücü olabilir yazdı ama ehliyetimede herhangi bir ibare yok bu konuda. Polisler sadece ehliyete mi bakıyor yoksa sisteme girip gözlükle kullanmamız gerektiğini görebiliyorlar mı?

  1. HCB dedi ki:

   Gözlüğün yanında olmalı

   1. Emil dedi ki:

    Ehliyetimde yazmasa bile gözlükle kullanmam gerektiğini anlayabilirler mi?

    1. HCB dedi ki:

     Tabi ki, sisteme işleniyor

     1. Emil dedi ki:

      Tamamdır eyvallah üstat 🙂

1 × 2 =

Sayfa başına git