Oto Kokpit

Yeni Bugatti Chiron Teknik Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

2016 yılının en çok merak edilen aracı “Yeni Bugatti Chiron” nihayet tanıtıldı. 2016 cenevre auto show da detayları gün yüzüne çıkan araç şuan otomobil dünyasının en çok konuşulanları arasında yer alıyor.


Yeni Bugatti Chiron Teknik Özellikleri

Yeni Bugatti Chiron dünya lansmanı ile birlikte birçok bilgi de paylaşıldı. Hemen onları aktarayım. Bildiğiniz üzere bugatti firması, yılları yılı daima üstün süper spor otomobilleri üreterek sektörde tanındı ve son olarak da veyron ile bu işi ne kadar üst seviye de yaptığını herkese göstermiş oldu. En hızlı otomobil unvanını hakkıyla taşıyan veyron modelinden sonra çıkaracağı araç çok fazla merak edildi. Birçok konsept model paylaşıldı. Arada dönen dedikoduları saymıyorum bile. Artık bekleyiş sona erdi ve bugatti chiron tanıtıldı.

Tasarım olarak yine nefes kesici hatlarla karşımıza çıkan chiron, 8 farklı dış renk seçeneği sunuluyor ama bu bildiğiniz temel ana renklerin listelenip sunulmasından ibaret değil. Mesela kırmızı ile beyazı bir arada sunup, tampon eklerinde buna ek olarak karbon görünümü yine kırmızı renk ile sunuyor ya da mavi rengi tek başına sunuyor ama bunu o kadar özel tonlara büründürmüş ki, etkilenmemek elde değil. İç tasarımı kelimelerden ziyade fotoğraflar anlatsa daha etkili olur sanırım. Bir süper spor otomobil için yapılabilecek en güzel ve kararında yaşam alanı sunuluyor. Zaten 500 km/s gösteren kadran ve çevresi söylenecek söz bırakmıyor.

Sevenlerini bu kadar bekleten Fransız firma bu bekleyişe değecek seviyede araç ortaya çıkarmış. 8.0 litre 16 silindirli o dev motoru bu araçta da kullanan bugatti, 4 turbo’nun güç üretimi için hizmet ettiği ünitede maksimum 1500 beygir 1600 nm tork güç üretiyor.
Bu güç üretimi sırasıyla;
0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede,
0-200 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede,
0-300 km/s hızlanmasını 13.6 saniyede ve tamamlayan araç maksimum olarak 420 km/s değeri söylense de fabrika verileri henüz açıklanmadı. Sınıfındaki en ciddi rakibi olan Koenigsegg One:1 ile kıyaslandığında 0-100 ve maksimum hızlanmasında daha iyi olan bugatti chiron, sadece 0-300 km/s hızlanmasında yavaş kaldığı şuan ki veriler üzerinden görülüyor. Fakat ilerleyen zamanda bunun gibi birçok rakibi ile kıyaslanacaktır. Bu konuda bekleyip kıyasıya çekişmelerin sonucunu göreceğiz.

500 adetle sınırlı olarak satışa sunulacak olan Bugatti Chiron fiyatı Avrupa pazarı için 2.4 milyon euro olacağı açıklandı. Ülkemizdeki fiyatını merak edenler için tahmini bir fiyat vermek gerekirse, ımmm…, vergileri göz önüne alarak 12 milyon TL ile 15 milyon TL arasında olacağını tahmin ediyorum. Aracın diğer teknik verileri açıklandığı zaman tabloyu güncelleyip sosyal medya hesaplarımızdan duyurusunu yapacağım.

Yeni Bugatti Chiron Teknik Özellikleri
Motor: 8.0 litre 16 silindirli 1500 beygir 1600 nm tork (4 turbolu benzinli)
Performans: 0-100 km/s: 2.5 saniye – Maksimum hız: 420 km/s

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }