Oto Kokpit

VW’nin Avrupa’da Olmayan Küçük Pikap Modeli: Saveiro ve Özellikleri

Volkswagen, ülkemizde birbirinden farklı binek ve ticari araçları ile satışını devam ettiriyor. Fakat bunlar arasında Türkiye yollarında olmayanlar var. Belki de birçok kişinin adını duymadığı bu araçlardan birisi de Volkswagen Saveiro modelidir. Bu yazımda sizlere Saveiro’yu tanıtacağım. Ülkemizde satışta değil. Fiyatı da bizi ilgilendirmiyor. Fakat artan otomobil fiyatları, benzer otomobil haberleri derken monotonluğun dışına arada bir çıkmak lazım.


Volkswagen Saveiro Özellikleri

Küçük pikap olarak üretilen Saveiro, esasında 1982 yılından beri yollarda olan bir model. Volkswagen firmasının Güney Amerika’daki kullanıcılarına hitap eden Volkswagen Saveiro tek kabin ve çift kabinde 8 farklı versiyonla satışa sunuluyor.

Bu mini pikap önden bir önceki nesil Polo’yu andırsa da arka tasarımında küçük Amarok olduğunu belli ediyor. Volkswagen Saveiro için motor seçeneklerinde sizlere küçük hacimli turbo beslemeli ünitelerden bahsetmek isterdim. Fakat Saveiro modeli Brezilya’da 1.6 litrelik 104 beygir güç üreten atmosferik benzinli motorla satılıyor. 5 ileri manuel şanzımana sahip mini pikap modelinin 0-100 km/s hızlanması 10.4 saniye sürerken son hızı 182 km/s olarak açıklanmış. Performans verileri hiçte fena sayılmaz.

Volkswagen Saveiro Teknik Özellikleri

Volkswagen Saveiro donanımlarına baktığımızda ise 205/60 ebatlı lastiklerle gelen 15 inçlik jantlar, arka park sensörü, sis farı, bazı modellerinde siyah tavan rengi ile kişiselleştirilebilme seçeneği, 6 hoparlörlü ses sistemi, Bluetooth, MP3 ve USB, SD kart ve AUX-IN destekli multimedya sistemi, geri görüş kamerası, bazı modellerinde kırmızı dikişli siyah koltuklar, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, EBD destekli ABS, ESS acil fren uyarı sistemi, dört disk fren gibi standart denilecek özellikler yer alıyor. Aslında Saveiro için 8 farklı donanım seçeneği var. Yazımın başında da bunu belirtmiştim. O yüzden saydığım özellikler donanım paketlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Mesela bazılarında arka park sensörü, sis farı gibi özellikler bulunmuyor.

Volkswagen Saveiro Kokpiti

Yukarıdaki donanım paketleri bizleri ilgilendirmiyor. Neticede Türkiye yollarında olmayan bir araç. Gerçi bizdeki bayilerde listelense ilgi göreceğini de pek sanmıyorum. Sizce Volkswagen Saveiro, ülkemizde alıcı bulur mu?

Yorumlar
 1. Eser dedi ki:

  Türkiye’ye neden getirmezler şunları anlamıyorum

 2. Fazlı beşer dedi ki:

  Bu aracın mutlaka alıcı bulacağından eminim.
  Çünkü alternatifi yok. Fiat’ın Strada modelinde satıştan kaldırılınca bu alanda bir eksiklik bulunuyor. Umarım ilgililer bir cesaret gösterir ve bu aracı Türkiye pazarına sürerler

 3. Ali Mert dedi ki:

  Bizde balıkçıların birde pazarcıların gözdesi olur

 4. Musa dedi ki:

  Alıcı bulurmu bulur hemde çok iyi alıcı bulur

] }