Oto Kokpit

Volkswagen Beetle İçin Pek Bilinmeyen 10 Özel Bilgi

Volkswagen Beetle İçin Pek Bilinmeyen 10 Özel Bilgi

Volkswagen ailesinin en önemli araçlarından birisi hiç şüphesiz Beetle’dır. Biz ona Vosvos ya da kaplumbağa olarak andık. Fakat bu araç otomotiv dünyasına damgasını vurdu. Volkswagen Beetle‘ı benim gibi seven çok kişi var. Beetle sevenler için bu araca özel 10 bilgiyi listeledim. Keyifli okumalar…


Volkswagen Beetle

1- Beetle’ın kahramanı Ferdinand Porsche‘dir. Bu isim spor otomobiller üreten Porsche’nin kurucusu olan Ferry Porsche’nin babasıdır.

2- Ferdinand Porsche, Volksauto yani halkotosu projesi olarak adlandırdığı bu aracı üretmesi kolay olmaz. Maddi destekçi gerekir. İkinci Dünya savaşına damgasını vuran Adolf Hitler bu aracın üretilmesi konusunda ciddi devlet desteği sağlar.

3- Beetle’ın isim babası Amerikalı bir gazetecidir ve Beetle’ın anlamı Kınkanatlı Böcek‘tir. Bu isim zamanla Bug olarak da kısaltılmıştır.

4- Volkswagen Beetle yaygın olarak kullanıldığı Böcek ismi ülkemizde kullanılmaz. Kaplumbağa veya Tosbağa lakabı uygun görülür. Ayrıca Vosvos diye de anılır. Fakat bu sadece Beetle’a özgüdür. Yani Volkswagen T1, Karmann Ghia gibi klasik VW’ler ya da diğer modeller için aynı kullanım yapılmaz.

5- Beetle’ın satış patlaması Heinz Nordhoff’un markayı kendi bünyesine katmasıyla gerçekleşti. Savaş sonrası Almanya ikiye bölünmüştü ve kalkınma için sanayi gelişimi şarttı. Batı Almanya Beetle silahını iyi kullandı ve ülkede üretilen otomobillerin %45’ini o dönem tek başına sağladı.

6- Klasik Beetle’ların en iyisi 1967 yılında üretilen 1.5 litrelik önde disk freni olan modelidir.

7- Beetle’ın şasisi başka araçlara da ev sahipliği yapmıştır. Volkswagen Transporter da bunlardan birisidir. Ayrıca farklı askeri ve özel araçlarda üretildi.

8- Volkswagen Beetle 1998 yılında ew Beetle adıyla yeniden hayat bulmuştur ve 1955 yılında satışa çıkan ilk VW’nin 10 katı fiyata satışa sunulmuştur. Yine de halkın arabası varlığını devam ettirmiştir.

9- Volkswagen Beetle, 20. yüzyılın en iyi tasarıma sahip otomobili olarak seçilmiştir.

10- Vee Volkswagen Beetle’ın efsaneleşen yüzü 1974 yılında ABD’deki emisyon verilerine uymadığı için yerini Golf 1’in farklı versiyonu olan Rabbit modeline bırakmıştır. Fakat Latin Amerika’da satışına devam etmiştir. En önemlisi ise ABD’de 21 milyon adet üretilerek Ford Model T’nin rekorunu ana vatanın da egale etmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }