Oto Kokpit

Türkiye’de Değeri Bilinmeyen Spor Otomobiller

Türkiye’de Değeri Bilinmeyen Spor Otomobiller

Ülkemizde otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor ve aynı çizgide birbirinden güzel araçlar da tanıtılıyor. Bırakın spor otomobili standart araç almak bile güçleşti. En az versiyondaki araçlar bile 80 bin TL’den başlarken spor arabaları varın siz hesap edin. Bu ortamı biraz dağıtmak ve az da olsa eskilere gitme adına Türkiye’de değeri bilinmeyen spor arabaları bir araya topladım. Bunu yaparken sadece Coupe ve Cabrio araçları değil hot hatch arabaları da listeye ekledim. Sizlerinde eklemek istediği olursa yorum olarak belirtmeniz yeterlidir. Hadi başlayalım.


Türkiye'de Değeri Bilinmeyen Spor Arabalar

Alfa Romeo‘nun hemen birçok modeli ülkemizde pek ilgi görümüyor. Halbuki çok şık araş üretiyorlar. Bunlardan GT, Brera, 4C modelleri oldukça sportif ve şık araçlardı. 4C modelinin yüksek fiyatından dolayı ve iç mekanındaki sadelikten dolayı tutmamış sayalım ama diğer ikili maalesef ilgi görmedi.

BMW 8 serisinin ilk versiyonu ülkemizde ziyan olup giden BMW modelleri arasında yer alıyor. Gerçek değeri verilseydi şuan alıcısının elinde altın değerinde olacaktı. Fakat ziyan oldu gittiler. Temizleri de zaten özel garajlarda saklanıyor.

Fiat ailesinde iki araç var. Bunlardan ilki Fiat Coupe. Ülkemizde gariban Ferrari olarak nam salan ve hala çekiciliğini koruyan bu araç, efsane dizaynır Chris Bangle tarafından tasarlanmıştı ve iki litrelik 5 silindirli turbo beslemeli motoru zamanının performans canavarlarındandı. Zamanında Hondalara kan kustursa da Türkiye yollarında yer edinemedi. Zaten temiz kalanları da ikinci el sitelerinde bulma imkanınız yoktur.

Diğer aracımızda Fiat Bravo HGT. Zamanının en modern tasarımlarından birine sahip olan Bravo HGT, 2.0 litre 5 silindirli atmosferik motoruyla güzel performans sunuyordu. Fakat en yakın rakibi Civic VTi kadar hızlı değildi. Frenlemesi, donanımı ve diğer özellikleriyle güzel araç olmasına karşın rakiplerine göre ağırdı. Çok güzel motor sesi olmasına karşın maalesef değeri bilinmedi.

Honda CRZ Japon markanın 2000’li yıllarda teknoloji ile uyum sağlamak üzere ürettiği hibrit spor otomobildi. Fakat performans olarak tam anlamıyla hayal kırıklığı oldu.

Honda CRX ise bir Civic VTi ya da S2000 kadar popüler olamadı. Aslında sıra dışı tasarımı vardı ve Cabrio versiyonu da hala çekici durmasına karşın pek değeri bilinemedi.

Hyundai Coupe MK1, uygun fiyatlı Coupe aracı sahibi olmanın en mantıklı seçeneklerinden biriydi. Fakat ilgi görmedi ve ikinci neslin tanıtılmasıyla pabucu iyiden iyiye dama atıldı.

Infiniti bütün modelleriyle ülkemizde değer bilinmeyen bir marka. Nissan’ın alt bünyesinde yer alan bu otomobil üreticisinin hedefinde Audi, BMW, Mercedes gibi araçlar olmasına karşın Türkiye yollarında ilgi göremedi. Spor otomobilleri G35 ve G37 de bundan nasibini aldı.

Jaguar ailesinde eski yüzlerden XKR ve yeni modelleri arasında yer alan F-Type, Alman rakipleri kadar Türk kullanıcısına kendini sevdiremedi. F-Type; BMW M4, Audi TT, Mercedes AMG GT gibi araçlar kadar maalesef ilgi görmedi.

Kia ailesinin yakın yıllar içerisinde tanıttığı Pro Ceed modeli 1.6 litre turbo benzinli motoru ile 204 beygir güç sunuyordu. Hot hatch sınıfın en şık araçlarından birisi olmasına karşın sınıfındaki rakiplerine göre performansı daha düşük kalmasından dolayı yüzüne pek bakan olmadı. Fakat donanımı ve tasarımı oldukça güzeldi.

Lexus için herhangi model belirtmeme gerek yok. O da Infiniti ile aynı kaderi paylaşanlardan. Toyota bünyesinde yer alan markanın çok güzel araçları olmasına karşın Türkiye’de değeri bilinmiyor.

Mazda ailesinin açılan far tasarımlı 323 modeli ve şık coupe modeli Lantis’te kadersizler listesinde bulunuyor. Birde RX-8 gibi efsane aracı var ki resmen yitip gitti. Çok güzel tasarımı var. Çokta özel motora sahip. O özel motoru kafaları karıştırdı ve istenilen satışlar elde edilemedi.

Mercedes‘i bu işe katmaz istemezdim ama onunda CLK ve SLK modelleri diğer aile üyelerinin gerisinde kaldı. Halbuki güzel araçlardı ama değeri bilinmedi.

Mitsubishi ise mini hot hatch sınıfında Colt CZT gibi bir aracı var. 1.5 litre turbo benzinli bu araç, zamanının cep herkülüydü. Tasarımı da bir o kadar başarılı olmasına karşın pek ilgi göremedi.

Opel ailesinin kadersizlerinden biri Tigra, diğeri de GT’dir. Özellikle GT gibi çok güzel spor otomobilin geride kalması çok üzücü bir durum. İki litrelik turbo benzinli motoru ve Roadster kimliğiyle muazzam bir araçtı. Bu arada az kalsın unutuyordum. Birde Calibra gibi özel aracı vardı ki bir spor otomobilde bazı kullanıcıların beklediği turbo motor ve 4×4 seçeneğini bir arada sunuyordu. Maalesef yalan oldu gitti.

Peugeot RCZ, parasının hakkını hem motoru hemde tasarımıyla veren en özel araçlardan birisiydi. 1.6 turbo benzinli ve manuel versiyonu başarılı kombinasyon sunuyordu. Fakat kullanıcımız pek sevemedi. O yüzdende değeri bilinemedi

Renault Laguna Coupe bugünkü Mercedes S Coupe’ye arka formu ile benzetilse de zamanında değeri bilinmedi.

Skoda Fabia RS, Ibiza Cupra ve Polo GTi ile ortak araçlar olmasına karşın değeri bilinmeyen hot hatch modellerinden birisi olarak öne çıkıyor.

Subaru BRZ ve Toyota GT 86 ikilisi ortak platforma sahip olsa da iki litrelik atmosferik motorundan dolayı ülkemizde pek tutmadı. Fakat tasarımı, arkadan itişli olması gibi artıları onu güzel spor otomobil yapsa da ülkemizde değeri bilinmedi.

Volkswagen ailesinde ise cabrio modeli olan EOS güzel tasarıma sahip olsa da güzellik yetmedi ve ilgi görmedi.

Son olarak Volvo C70 var. Volvo modelleri Alman rakipleri gibi ilgi görmediği gibi Cabrio versiyonu da aynı kaderi yaşadı. C70 oldukça başarılı görünüme sahip. Donanım olarak da oldukça başarılı olsa da maalesef ama maalesef değer bilinmeyenler arasına girdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }