Oto Kokpit

Toyota’dan İstemsiz Hızlanma Kaynaklı Kazaları Önleyecek Sistem

Toyota’dan İstemsiz Hızlanma Kaynaklı Kazaları Önleyecek Sistem

Geçtiğimiz günlerde Toyota otomobil alanında devrim niteliğinde bir yenilik daha duyurdu. Kontrolsüz hızlanmanın önüne geçecek bir teknoloji ürettiklerini dile getiren Toyota yetkilileri, trafik kazalarında sıra dışı bir biçimde beklenmedik anda ortaya çıkan hızlanmaların önüne geçileceğini ve üretici nedenli oluşabilecek kazaların en aza indirgeneceğini dile getirdi.

Toyota ICS

Kontrolsüz gerçekleşen hızlanmaların Kontrolsüz Hızlanma Fonksiyonu teknolojisi ile istemsiz hızlanma anında bu hızlanmanın önüne geçilebilecek. Bu teknolojinin 2020 sonrası üretilen tüm Toyota araçlarında bulunacağı ve bu problemin önüne geçileceği duyuruldu.

Motorun hız ünitesindeki hatalardan oluşan kazaların önüne geçilmesi ve zararın olabildiğince azaltılması planlamasıyla Toyota öncelikle, 2012 yılında Akıllı Mesafe Sonarı olan ICS’yi araçlarına eklemişti. Toyota ICS’yi bugün yüzdelik anlamda söyleyecek olursak ürettiği araçların %83’ünde kullanıyor. Aracın önüne çıkabilecek başa bir otomobil veya duvar gibi engelleri algılayabilen bu sisteme ek olarak yeni teknoloji, araç ile seyir halindeyken karşısına bir engel çıkmasa dahi oluşabilen hızlanmaların önüne geçebilecek.

Toyota, mevcut otomobillerde bulunan ICS sistemine ek olarak Kontrollü Hızlanma Fonksiyonu’nu da dahil ederek, özellikle park etme esnasında ve benzeri durumlarda, istemsiz hızlanmalardan kaynaklı kazaları da büyük oranda azaltabileceğini, üretici kaynaklı kazaların en aza indirgeneceğini söylüyor. Toyota aynı zamanda geliştirdiği bu sistemin çalışma algoritmasını başka markaların da kullanımına açmayı, dış markalarla da iletişim halinde olarak can ve mal kaybının azaltılmasını için genel bir plan üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]