Oto Kokpit

Son Zamanların En Saçma Yapıtı: Dairesel Köprü

Devlet, bireylerin yaşamlarını iyileştirmek ve ulaşımı kolaylaştırmak adına kimi zaman köprü, kavşak, tünel vb. yapıların imarını gerçekleştirir. Bu hemen hemen her ülkede var olan imkanlar ölçüsünde tamamlanır. Fakat bazı imar planlayıcıları bunu yaparken eşeğin kulağına su kaçırıyor.

Hani bazı yapılar için işlevselliğin yanı sıra görünüme de ağırlık verilir. Bu gayet mantıklıdır. Kimsenin buna itiraz edeceğini düşünmüyorum. Fakat ne zaman ki görsellik ön planı geçip amaçların sınırlarını zorlamaya başlarsa, işte o zaman saçmalıklar zincirinin ilk halkası bağlanmış oluyor.

Uruguay’da faaliyete geçen Puente Laguna Garzon adlı köprü, az önce yaptığım eleştirinin tamda odağındaki yapıt oluyor. 11 milyon dolar harcanarak yapılan bu köprü hangi kafayla yapıldı diye sordum ve birazcık araştırma sonucu şu bilgiye ulaştım. Bunun tasarımcısı olan Rafael Viñoly abimiz köprü hakkındaki mantığını şöyle izah ediyor: “Puente Laguna Garzon köprüsünün konsepti geleneksel araç geçişini, araçların hızlarını düşürerek onlara panoramik manzaranın tadını çıkarmalarını sağlayacak bir etkinlik haline dönüştürmek ve ayrıca tam merkezi bir yaya alanı yapmak”.
İyi de güzel abicim zaten on numara olan yol manzarasına panorama katmak neyin etkisinin çarpanı? Bide yaya alanı oluşturmuşlar. Sanki düz yapsan yayalar için alan oluşmaz. Hayır dairesel alanı içinde bölmemiş olsalar drift için birebir olurmuş. Fakat bu haliyle milyon dolarları hiç etmenin bilmem kaçıncı hali gibi duruyor. Hani farklı olmak içinde bu kadar saçmalamanın mantığı yoktur. Neyse, para bizden çıkmadı. O yüzden görsellere bakıp konuyu kapatalım.

Tasarımcı alıntısı: turizmglobal.com sitesinden yapılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]