Oto Kokpit

Skyworth ile Ulubaşlar Grubu, Türkiye’de Batarya Fabrikası Kuracak

Skyworth ile Ulubaşlar Grubu, Türkiye’de Batarya Fabrikası Kuracak

Ulubaşlar Grubu‘nun bir bileşeni olan Ulu Motor, Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Skyworth ile Türkiye’de bir Batarya Geliştirme ve Üretim fabrikası kurma konusunda mutabakata vardı. Bu anlaşma, Skyworth’un Skywell markasının üreticisi ile gerçekleşti. İki firma, 2024’ün ilk çeyreği hedefliyor ve 800 + 4C mimari batarya üretim tesisi açmayı planlıyor. Bu bataryaların şarj kapasitesi 120kw’den 480kw’ye çıkacak, böylece bataryanın doluluk oranı 8 dakika içinde yüzde 0’dan 80’e çıkabilecek. Bu ortak girişim için toplamda 25 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.


Skyworth ile Ulubaşlar Grubu, Türkiye'de Batarya Fabrikası Kuracak

Skywell ET5, 2022’de TEHAD tarafından gerçekleştirilen bir halk oylaması sonucu “Yılın Elektrikli Otomobili” seçildi. Bu araç, tasarımının yanı sıra hızlı şarj kapasitesine sahip yüksek performanslı bataryası, 642 km’ye kadar menzili, yarı otomatik sürüş yeteneği, akıllı özellikleri ve 8 yıl 150 bin km batarya garantisi ile Avrupa ve Türkiye’nin elektrikli otomobil pazarında belirgin bir oyuncu haline geldi.

Skyworth, Ulubaşlar Grubu aracılığıyla Türkiye pazarına giriş yaptı ve Türk tüketicilerinden büyük bir ilgi gördü. Geçtiğimiz yıl, Skyworth, Çin’in Jiangsu bölgesinde 1,2 GWh kapasiteli bir batarya fabrikası açtı. Bu hamle, şirketin küresel rekabet içerisinde pozisyonunu güçlendirdi. 22.000 metrekarelik tesiste bir batarya modülü ve iki batarya paketi üretim hattı bulunmaktadır. Şirketin 2023 yılı için hedefi, 170 milyon dolarlık batarya üretmektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }