Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Sıra Dışılığın Adı: 6 Tekerlekli Covini C6W Spider

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Süper spor otomobil dünyasında birbirinden farklı araçlar gördük ve hala da görmeye devam ediyoruz. Bu işin merkezinde İtalyanlar önemli işlere imza attılar. Ferrari ve Lamborghini gibi iki dev markanın buradan doğması tesadüf olamaz. Buna Pagani’yi de ekleyelim. Son zamanlarda çokça konuşulan Alfa Romeo Giulia’da buradan çıktı. Bu ve bunun gibi nicelerini saymamız mümkün. Fakat konumuz altı tekerlekli Covini C6W Spider. Evet yanlış okumadınız. Bu araç 6 tekerli ve kendileri hız makinası. Covini Mühendislik kurucusu İtalyan tasarımcı Ferruccio Covini elinden çıkan bu çok aracı yakından tanımaya ne dersiniz?

Covini C6W Spider Teknik Özellikleri

Tasarımı bittikten sonra 2004 yılında görücüye çıkan Coupe Covini C6W, iki yıl sonra daha özgürlükçü versiyonu olan Covini C6W Spider modeline kavuştu. Tasarım olarak eleştirilecek noktaları var. Mesela farlar peugeot 206’ya modifiye amaçlı takılan camsız, siyah tabanlı ve mercekli hali gibi duruyor. Arka stopları demeye bile gerek yok. Fakat asıl üzerine düşülmesi gereken nokta bu aracın 6 tekerlekli olması görünmeyen kısımlarında ciddi mühendisliğin yapılarak gün yüzüne çıkarılması oluyor. Önce teknik verilere bakalım. Sonra 6 tekerin sırrını öğrenelim.

Covini C6W Spider Türkiye

Covini C6W Spider Teknik Özellikleri
Sıra dışılığın en güzel örneklerinden birisi olan bu araçta 4.2 litrelik V8 motor kullanılmış. 440 PS 470 nm tork güç üreten ve arkadan itişli olan araç, 6 ileri manuel şanzımana sahip. Şu ilgi çekici tekerleklere baktığımızda önlerde 16 inçlik 4 adet teker bulunuyor ve 215/45 R16 ebatlı lastikler eşlik ediyor. Arkada ise 20 inçlik janta 345/25 R20 ebatlı oldukça geniş lastik yer alıyor. Fren sistemi Brembo’ya emanet edilmiş olan Covini C6W Spider, 300 km/s maksimum hıza kadar ulaşabiliyor. Ayrıca 0-60 mil yani 0-96 km/s hızlanmasını 3.4 saniyede tamamlıyor.

Boyut olarak inceleyecek olursak, Covini C6W, 2750 mm aks aralığına sahip. Bununla birlikte 4180 mm uzunluğa, 1990 mm genişliğe ve 1080 mm yüksekliğe sahip olan araç, 1150 kg boş ağırlığa sahip. Bu kadar hafif olmayı karbon fiber kasaya borçlu olan araç, belkide göreceğiniz en ilginç araçlardan birisi olarak karşımızda duruyor.

Covini C6W Spider Fiyatı

Peki neden 6 tekerlekli spor otomobil ihtiyacı duyulmuş?
Teknik verileri ve diğer her detayı bir kenara bırakıp asıl açıklığa kavuşturulması gereken konu, Covini C6W Spider‘ın neden 6 tekerlekli olduğudur? Şirketin açıklamasına göre bu araç 6 tekerin sunduğu avantajlar şu şekilde:
6 disk ile daha iyi frenleme sunması ve frenlerin daha az ısınması, 6 teker sayesinde aracın yolu daha iyi kavraması ve yüksek tutuş sağlaması, bununla birlikte yüksek hızda virajı dönme kabiliyeti, zorlu koşullarda öndeki iki teker su tahliyesini yaparken hemen arkasındaki ön teker ise yol tutma görevini üstlenmesi, yine 6 süspansiyon sayesinde sürücüye konfor sunması.

Bugünde böylesine bir aracı, Editör özel köşesinden sizlere aktardım. Oto Kokpit‘i takip etmeye devam edin. En kaliteli otomobil içeriklerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.