Oto Kokpit

Şikayetvar’da En Çok Memnun Kalınan 5 Otomotiv Markası

Şikayetvar’da En Çok Memnun Kalınan 5 Otomotiv Markası

Her geçen yıl yepyeni araçlar otomotiv dünyasına giriş yapıyor ve tüketici tercihlerine göre de şekil almaya devam ediyor. Peki tüketiciler otomobillerinden ya da onu sunan markalardan ne kadar memnunlar?

Bu konuda uluslararası araştırma firmalarının anketleri ve çalışmaları mevcut. Fakat Türkiye’de benzeri çalışmalar fazla yapılmıyor. Bende söz konusu başlığı oluşturmak adına “Şikayetvar” verilerinden yararlandım. Ürün ya da marka kullanıcılarının memnuniyet veya şikayetlerini sıkça dile getirmek için sıkça kullandığı ve Türkiye’nin önde gelen sitelerinden birisi olan sikayetvar.com üzerinde en çok memnun kalınan beş otomobil markalarını listeledim. Hadi detaylara geçelim.


En Çok Memnun Kalınan 5 Otomotiv Markası

Listeyi oluştururken en az 100 şikayet almış markaları baz alıp memnuniyet yüzdelerine göre listeyi oluşturduk.

En Çok Memnun Olunan 5 Marka
1- Peugeot: 366 adet şikayet almış ve buna karşı 245 teşekkürle % 75 memnuniyet değeriyle ilk sırada yer alıyor. 75 245 366
2- Nissan: Listenin ikinci sırasında bir Japon var ve buna şaşırmadık. Nissan 716 şikayete karşılık 463 teşekkür alıp % 73 memnuniyet sağlamış.
3- Renault: Evet, listede bir Fransız daha var. 1757 şikayet almasına karşın 505 teşekkürle % 51 memnuniyet ile Renault üçüncü sırayı aldı.
4- Dacia: Renault alt markası olarak varlığını sürdüren Dacia, 369 şikayet alıp 75 teşekkürler % 47 memnuniyete sahip.
5- Citroen: Vee ilginç şekilde listenin sonunda bir Fransız daha var. Citroen 183 şikayet alıp 21 teşekkür ile % 34 memnuniyet sağlamış.

Bunların yanı sıra premium üçlüye baktığımızda ise;
Audi, 399 şikayet almış, 28 teşekkür dönüşü ile % 21 memnuniyet,
BMW, 399 şikayet 46 teşekkür ve % 28,
Son olarak Mercedes ise 362 şikayet, 18 teşekkür ve % 17 memnuniyet değerine sahip olduğu görülüyor.

Tabi bunlar sikayetvar.com üzerine gelen şikayetlerin sonucunda markaların dönüş sağlaması ile ortaya çıkmış değerlerdir.

Yorumlar
  1. emre dedi ki:

    çok ilginç. Peugeot Fransız. Renault un alt markası nissan Fransız. Renault Fransız. Renault un alt markası dacia Fransız. citroen Fransız. Kusura bakmayın buna Kadir bile inanmaz

    1. HCB dedi ki:

      Kıstas olarak ülke ya da marka baz almanız doğru değil ki? Müşteri memnuniyeti çok farklı bir konudur. Demek ki saydığınız markalar bu konuda müşterisini memnun edebilmişler.

] }