Oto Kokpit

SEAT Modellerine Yapay Zeka İle Gelecek Olan Üstün Özellikler Açıklandı

SEAT Modellerine Yapay Zeka İle Gelecek Olan Üstün Özellikler Açıklandı

Seat, otomobillerini daha güvenli hale getirmek için teknolojinin tüm nimetlerini en iyi şekilde kullanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Yapay Zeka teknolojisini araçlarına entegre etmeye hazırlanan Seat, Xplora projesi ile sürücünün dikkatini dağıtan unsurları engellemek adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje ile ayrıca Seat sürücülerinin gün ışığının olumsuz etkilerinden korunması adına otomatik olarak kararan cam sistemini de geliştiriyor. İşte detaylar…


SEAT Yapay Zeka Özellikleri

Xplora projesinin amacı; sürücülerin daha dikkatli şekilde yolda seyretmesini kapsıyor. Yapay zeka algoritmasını buna göre geliştiren firma ayrıca sürücüleri rahatsız edebilecek gün ışığından etkilenmemesi adına tek dokunuşla camların kararmasını sağlayan özellik geliştiriyor.

Kazaların % 36’sı dikkat dağınıklığı yüzünden

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre, sürücülerin üç saniyelik bir süreyle dikkatinin dağılması ve yorgunluk, bir çarpışmayla sonuçlanan kazaların yüzde 36’sının meydana gelmesine neden oluyor. SEAT’ın üzerinde çalıştığı algoritma sürücünün eylemlerini analiz ederek dikkatin dağıldığı veya direksiyon başında uyuklama durumlarında sürücüyü uyarıyor. Ayrıca cep telefonu kullanımını ve emniyet kemerinin takılı olup olmadığını tespit ediyor. SEAT, bu sürücü izleme sistemini otomobillerine uyarlamak amacıyla Eyesight Technologies girişimi ile ortak çalışmalar yürütmeye başladı.Sistem, yayaları tespit etme gibi diğer teknolojik özelliklerle bir arada kullanıldığında daha fazla avantaj sağlayacak. Yazılım sürücünün yayaları görüp görmediğini çözümleyebilecek, sürücünün yayaları görmediğini tespit ettiğinde de bir uyarı gönderecek.

Tek bir dokunuşla kararan camlar
Sürüş esnasında bazı durumlarda, camlardan içeri süzülen güneş ışığı görüşümüzü engelliyor. SEAT’ın Gauzy şirketiyle birlikte üzerinde çalıştığı yeni aktif cam teknolojisi, kullanıcıların ön camın, yan camların veya tavan camını istedikleri anda ve şekilde tek tuşla karartmasını veya aydınlatmasını sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]