Sürücü Kursları Rehberi

Rus Polisinden Hızlı Sürücülere Yeni Önlem

Türkiye yollarında son yıllarda görmeye başladığımız polis arabasına benzer ışıklı maketler birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da kullanılıyor. Rus polis teşkilatı bu maketleri yeniledi ve çok daha gerçekçi olan modelleri yollara koydu. Uzaktan bakınca polis arabasından farkı olmayan maketlerin gece görünüşü çok daha gerçekçi duruyor.


Polis Maketi

Sürücülerin aşırı hız yapmasını önlemek amacıyla yollara yerleştirilen ışıklı polis aracı maketine mutlaka rastlamışsınızdır. Özellikle gece seyahatlerinde bu maketler kısa süreli caydırıcı olabiliyor. Hatta sürücünün aklına radar korkusunu getiriyor. Fakat ülkemizdeki polis maketleri artık toplum tarafından benimsendi ve birçok kişinin dikkate aldığını sanmıyorum.

2019 Polis Maketi

Rus polis teşkilatı birazda bizden esinlenerek kendi vatandaşlarını yüksek hız konusunda caydırmak için daha gerçekçi polis maketini yollara yerleştirdi. Sürücüler gece karanlığında giderken karşılaştığı bu maketi ilk olarak tepe lambası açık led stopları olan polis arabası olarak görüyor. Maketi geçip dikiz aynasına baktığı zaman ise farlarını görüyor. Böylece sürücünün bu maketi gerçek polis aracından ayırt etmesi çok zor oluyor. Kısaca caydırıcılık açısından gerçekçi adım atılmış oluyor. Bakalım bizde de bu maket Hyundai Sonatalara benzeyen uygulamalara geçiş yapılacak mı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git