Oto Kokpit

Rolls-Royce Hakkında Duymadığınız Özel Bilgiler

Rolls-Royce Hakkında Duymadığınız Özel Bilgiler

Yeryüzünün en lüks otomobillerini yıllardır Rolls-Royce firması üretti. Hala da aynı çizgiyi koruyor. 1906 yılında kurulan ve havacılık sektörünün yanı sıra otomobilde üreten Rolls-Royce, dört tekerli araç imalatına 1971 yılından son vermişti. Fakat 1998 yıllında BMW bünyesinde Rolls-Royce Motor Cars firması ile tekrardan hayata döndü. 1 asrı deviren İngiliz devinin geçmişinde birçok sırlar ve yaşanmışlıklar var. 20. yy’da otomobil tasarımı ve tasarımcıları kitabından alıntı yaparak hazırladığım bu yazıda Rolls-Royce ile ilgili daha önce duymadığınız özel bilgileri aktaracağım.

Charles Royce ve Henry Royce

Markanın Doğuşu
Değirmenci babanın oğlu Henry Royce ile yarışçı Charles Royce 1904 yılında Manchester’daki Midland Hotel’de tanışırlar. Daha sonra soyadlarını verdikleri şirketi kurarak havacılık sektörüne adım atarlar.

Otomobil dünyasına 1906 yılında ürettikleri Silver Ghost başladılar ve zamanının en iyisi unvanını yakaladılar.

Lenin’in 9 Rolls-Royce’u vardı

İlk Rolls-Royce 10 beygir gücündeydi ve 395 sterlinden satılmıştı. Şimdi ise ana vatanın da Rolls-Royce almak için 250 bin sterlin ödenmesi gerekiyor.

Rolls-Royce daima tire koyularak yazılır. Bu, iki kurucunun arasındaki bağı simgeler.

Rolls-Royce’a bilenler araçtaki halıyı iyi bilir. Wilton halıların dayanıklılığını test etmek için tahta topuklar yüz bin defa halıya sürtülüyordu.

Rolls-Royce Halısı

Rolls-Royce R adlı ünite dünyada hava, kara ve su da hız rekorunu eline tutan tek motordur.

Aracın önünde yer alan ve gizlenebilen The Spirit Of Ecstasy, Charles Sykes tarafından tasarlanmıştı. Kullanılan bu küçük heykelcikler birbirinden farklı olarak hazırlanır. Bu maskot, Henry Royce tarafından hiç sevilmedi. Çünkü ona göre aracın ön kısımdaki görüntüsünü bozuyordu.

The Spirit Of Ecstasy

Her 10 Rolls-Royce’dan altısı hala yola çıkabiliyor.
Güncel olarak en yaşlı Rolls-Royce 1904 yılı yapımı olup 10 beygir gücündedir. Sahibi ise İskoçya’daki Thomas Love Jr.

Markanın ses getiren ilk aracı Silver Ghost’tan 1906-1925 yılları arasında 6 bin adet üretildi. Aracın Silver ismi gümüş renginden, Ghost ise (hayalet) sessiz çalışmasından geliyor.

Rolls-Royce Silver Ghost

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.