Oto Kokpit

Ring’in Kralı Radical SR8LM ile Tanıştınız Mı?

Yeryüzünde en tehlikeli yarış pisti dendi mi akla ilk gelen yer Almanya’daki Nürburgring pistidir. Kendileri çok ünlüdür. Daha çok da kazalarıyla gündeme gelir. Fakat bu pistte yollara çıkacak araçlar test edilir, en acımasız virajlarda spor otomobiller boy gösterir ve daha nicelerini böylece sayabilirim. Söz konusu yarış pisti olunca oranın en iyi dereceleri de önemlidir. Bu ünlü pistinde bir Fatihi var. O da Radical SR8LM. Ring’in rekorunu 2009 yılından beri elde tutuyor. Bu ormanın kralını yakından tanımaya hazır mısınız?

Radical SR8LM Teknik Özellikleri
İngilizlerin 2007 yılında ürettiği Radical SR8LM, günümüzde çok iddialı olmasa da zamanının en iyi aerodinamiğine sahip araçlardan birisiydi. Bu sayede 2009 yılında Nürburgring pistine çıktığı zaman 6:48.00 derecesi ile rekoru kırdı. O zamandan günümüze kadar da bu araca hala yaklaşan olmadı. Geçtiğimiz günlerde tanıttığım Lamborghini Huracan Performante bu araca en çok yaklaşan süper spor otomobil oldu. O da 4 saniye farkla başarıldı. Buna rağmen Radical SR8LM hala çok hızlı.

Nürburgring Pist Rekoru Kime Ait

Peki Radical SR8LM bu kadar hızlı olmayı nasıl başardı?
2007 yılında üretilen bu pist canavarı için 2.8 litrelik V8 benzinli motor kullanılmıştı. 454 beygir 380 nm tork güç üreten bu motorla birlikte aracın sürücüsüz ağırlığı sadece 650 kilogramdı. Evet, kendileri oldukça hafif ve çokta hızlı. Bu arada 6 ileri sıralı şanzımana sahip olduğunu da belirteyim. Bu kadar hızlı olmasına karşın dizginlemesi için önde ve arkada 4 pistonlu 280 mm fren diskleri kullanılmıştı. Ayrıca önde 16 inç jant ve 255/45 R16 ebatlı lastik, arkada ise 17 inç jant ve 255/40 R17 ebatlı lastik kullanılmış. Kısacası pistte başarı sağlaması adına her türlü geliştirmeler yapılmış olan bu aracın böyle bir değeri yakalaması aslında zor olmamış. İlla ki ondan daha hızlıları var ama henüz Nürburgring cehennemi ile tanışmadılar. Son olarak Radical SR8LM’in Nürburgring rekorunu kırdığı videoyu izleyelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.