Oto Kokpit

Mercedes-AMG PETRONAS, 2023 Yeni F1 Aracını Lanse Etti: F1 W14 E PERFORMANCE

Mercedes-AMG PETRONAS, 2023 Yeni F1 Aracını Lanse Etti: F1 W14 E PERFORMANCE

2023 yılı için hazırlıklarını tamamlayan Mercedes-AMG PETRONAS F1 Ekibi, yeni F1 aracı olan Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE‘ı tanıttı. Bu araç, zorlu geçen 2022 sezonundan öğrenilenler doğrultusunda geliştirildi ve önceki modellere özgü DNA’yı koruyan farklılıklar içeriyor.

Mercedes-AMG PETRONAS

W14, altında yatan konsepti korurken temel performans alanlarına odaklanarak geliştirildi. Araç, motor kapağındaki oluklu gövde yapısı gibi detaylarla da öne çıkıyor. Tasarımda dikkat çeken siyah renk ise toplam ağırlığı azaltma projesinin bir parçası olarak rafine edildi.

Lewis Hamilton ve George Russell, ikinci sezonlarını beraber geçirerek W14’ü sürecekler. Üçüncü pilot rolünü ise Mick Schumacher üstlenecek.

Takım Patronu ve Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı CEO’su Toto Wolff, “Amacımız her zaman Dünya Şampiyonluğu için yarışabilecek kapasitede olmak. Geçen yıl rakiplerimizle mücadelemiz çok çekişmeliydi, ancak arayı kapatıyoruz. Önde yarışmak, dayanıklılık, takım çalışması ve kararlılık gerektiriyor. Her zorluğun üstesinden geleceğiz, ekibimizi ilk sıraya koyacağız ve her milisaniye için verilecek olan savaşta çevrilmemiş taş bırakmayacağız. Bu yıl, tekrar öne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

Mercedes 2023 Yeni F1 Aracı

Mercedes AMG Petronas takımının takım patronu Toto Wolff, 2022 Formula 1 sezonunda daha iyi bir performans sergilemek için takımın geçen yıldan öğrendiği dersleri uygulayacaklarını söyledi. Geçen yıl araçlarının potansiyelini tam olarak kullanamadıklarını ve bazı pistlerde sürücülere iyi geri bildirimler veremediklerini belirten Wolff, takımın 2023 aracı W14’te ağırlık azaltımı, daha iyi araç dengesi ve aerodinamik özelliklerin geliştirilmesine odaklandıklarını açıkladı. Teknik direktör Mike Elliott da W13’te yapmak istedikleri ama kaynak kısıtlamaları ve diğer sorunlar nedeniyle yapamadıkları her şeyi W14’te gerçekleştirdiklerini belirtti. Yeni aracın Gümüş Oklar’ın efsanevi tasarımından ilham almasına rağmen, takım performans nedeniyle siyah renge geri döndü. Wolff, aracın bazı parçalarının mat siyah boyanmış karbon fiberden yapıldığını ve her gram ağırlık tasarrufuna odaklandıklarını söyledi. Yeni sezonun takım için “All in Performance” adlı bir mottoyla başlayacağı belirtildi.

Mercedes-AMG PETRONAS Yeni F1 Aracı

Mercedes, Brixworth’taki fabrikasında güç ünitesi gelişim dondurma kurallarının yürürlüğe girmesiyle birlikte güvenilirlik ve yazılıma odaklanıyor. Mercedes AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları (HPP) Genel Müdürü Hywel Thomas, bu yıl yapılan en büyük değişikliğin arabanın yere çarpması durumunda daha güvenilir olması için güç ünitesinde yapılan güvenilirlik öğeleri olduğunu belirtiyor.

Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE, takımın daha fazla çeşitlilik içeren bir işgücü oluşturma taahhüdüne sahip Accelerate 25 programı kapsamında, takımın en son dönem çırakları ve PETRONAS stajyerleri tarafından tanıtıldı. Toto Wolff, takımın daha fazla çeşitliliğe ev sahipliği yapan ve performanslı bir organizasyon olma taahhüdünün sarsılmaz olduğunu ve çeşitli yeteneklerin korunup geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtiyor.

Accelerate 25 programı, toplumda yeterince temsil edilmeyen grupların en az %25’inin yeni çalışanlar arasında yer almasını hedefliyor. Programın başlatılmasından bu yana, kadın ekip üyelerinin yüzdesi %12’den %16’ya, etnik azınlık kökenli personel sayısı da %3’ten %9’a yükseldi. Mercedes, bu hedefleri gerçekleştirmeye devam etmek için çaba göstermeye devam ediyor.

Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE

PETRONAS ve Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı arasındaki Ticari Unvan ve Teknik Ortaklığın 2026 sezonundan itibaren uzatılacağı açıklandı. Takım patronu Toto Wolff, PETRONAS ile olan işbirliklerinin artık sadece bir ortaklık olmadığını, bir aile olduklarını ve uzun yıllar boyunca tek bir ekip olarak çalışacaklarını belirtti. Pist performanslarını bir kez daha belirleme hırsıyla ve küresel bir spor takımının net sıfır geleceğe geçişine öncülük ederek, PETRONAS ile birlikte geleceğe doğru yarışmaktan heyecan duyduklarını ifade etti.

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı Ticari Direktörü Richard Sanders ise F1’in küresel olarak büyümesi ve sürekli artan ilgiye olumlu yanıt vererek ortak ekosistemlerine katılımın artmasıyla gurur duyduklarını belirtti. Sanders, takımın 2023 sezonu öncesinde diğer harika markalarla işbirliği yapacaklarını ve uzun süredir devam eden ortaklarıyla birlikte yıl boyunca yakın çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Ayrıca, G42 ve Qualcomm’u ağırlayarak lansman gününün heyecanına katkıda bulunmaktan da mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]