Lamborghini Nasıl Doğdu? (Traktörden Gelen Ünün Hikayesi)

Lamborghini, günümüzde ürettiği süper spor otomobilleri ile kendine hayran bırakan bir İtalyan marka. Aslında kökeni Traktör üreticiliğinden geliyor. Bunu artık bilmeyenimiz yoktur. Fakat hikayenin tamamını bugün öğreneceğiz. Şirketin kurucusu Ferruccio Lamborghini‘nin Ferrari’sindeki sorunla başlayan serüveni gelin birlikte öğrenelim.

Lamborghini Tarihçesi

Lamborghini, 1963 yılında Ferruccio Lamborghini tarafından İtalya’da kurulmuş otomobil markası olarak bilinir. Fakat markanın geçmişi 1949 yılında Lamborghini Trattirice (Lamborghini Traktörleri) fabrikasının kurulmasına kadar dayanıyor.

Ferruccio Lamborghini (1916-1988), çiftçi ailenin çocuğu olup mekanik üzerine meraklı birisidir. Çiftçi ailesinin traktörünü pek sevmeyerek de olsa kullanan Ferruccio, Bologna’daki teknik okulda eğitim görmeye başlar.

Lamborghini Traktörleri

İkinci Dünya savaşı gelir çatar ve İtalyan hava kuvvetlerinde askerlik görevini yaparken İngilizlerin eline düşer. 1944 yılından sonra İngilizlerin motorize birliklerinde kendisine görev verilir. Savaş sonrasında ise ülkesine geri döner. Savaşın ağır yükü halkı etkilemiştir. Ferruccio Lamborghini savaştan kalan araçları traktör yapımında kullanır. Daha sonra işi geliştirir. Aynı zamanda Fiat Topolino adlı aracıyla 1948 Mille Miglia yarışına katılır. Fakat talihsiz kaza sonucu araç parçalanır. Kendisi bu kazadan sağ kurtulur.

Traktör üretimine yoğunlaşan Ferruccio, 1949 yılında Lamborghini Traktör Fabrikasını kurar. Buradaki başarısı ona zenginliğin kapısını açar. Traktörlerine dahil ettiği klima ve ısıtma sistemleri başarılı girişim olur ve kendisi İtalya’nın en zenginlerinden birisi olur.

Ferrari 250 GT


Hız tutkunu olan Ferruccio, Ferrari 250 GT dahil birçok hızlı aracın sahibiydi. Fakat o dönem üretilen yol tipi Ferrari’lerin bir takım sorunları olduğunu belirtiyordu. Ayrıca Ferrari servisinin de pek ilgili olmadığını söylemişti. Ferruccio Lamborghini’nin sahip olduğu Ferrari’de sürekli kavrama sorunu yaşanıyordu. Servise sıkça gidip gelen aracın sorunu çözülmeyince Enzo Ferrari ile görüşerek sorunu gidermek ister. Tabi bu kısım rivayetlere dayalıdır. Öyle ki bir rivayete göre Enzo Ferrari, Ferruccio Lamborghini ile görüşmek istemez. Diğer rivayette der ki karşı karşıya gelirler ve Ferruccio, Enzo ve sefil arabaları hakkında birkaç düşüncesini dile getirmiştir. Enzo Ferrari ise buna yanıt olarak Ferruccio için yarış araçlarından anlamayan köylü olduğunu söyler.

Lamborghini Trattirice

Bu olaydan sonra Ferruccio, aracındaki arızayı gidermek ister ve aracın kavrama sistemini kendi traktörlerinde kullandığı sistemden farksız olduğunu görür. Ferrarisine Borg & Berg kavramasını uydurur. Araç bir daha sorun vermez.

Tabi olay burada bitmez. Ferruccio hırs yapmıştır. Enzo’ya gününü göstermek ister. En iyi ekibini oluşturur ve kendine ait GT’sini yapmak için işe koyulur. 1963 yılında prototip Lamborghini 350 GTV üretilir. 1964 yılında ise seri üretim versiyonu tanıtılır.

Lamborghini 350 GTV

Ferruccio Lamborghini ilk adımı atmış ve başarmıştır. Sırada daha büyük adımı atmak vardır. Ferrari’nin fabrikasına 5 kilometre mesafede olan otomobil fabrikası kuran Ferruccio, döneminde 180 km/s hızı deviren yer uçağı üretir: Lamborghini Miura.

Lamborghini Miura

Miura, 1966 Cenova motor sergisinde tanıtılmıştı. Bu araç Ferrari 250 GTO’yu da tasarlayan Giotto Bizzarrini elinden çıkmıştı. Enzo Ferrari ile takışıp Ferrari’den ayrılan Bizzarrini, 250 GTO’ya benzeyen Lamborghini Miura modelini tasarlamıştı. Böylece Ferruccio Lamborghini hem şahsına söylenen sözün altında kalmadı hemde otomotiv sektörüne eşsiz bir marka sundu.

Günümüzde Lamborghini, çağın ötesinde tasarım hatlarına sahip otomobiller üretiyor. Şahsi görüşüm şuan en çılgın otomobil tasarımı ve üretimi Lamborghini tarafından gerçekleştiriliyor. Bugatti, Ferrari, Koenigsegg, Pagani, Porsche gibi markalar Lamborghini kadar iddialı olamıyor.

Kaynak: 20. yüzyılda otomobil tasarımı ve tasarımcıları (Önder Şenyapılı)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

five + 6 =

Sayfa başına git