Oto Kokpit

Koenigsegg Motorlu 2000 Beygirlik Ford Granada ile Tanışın

Sleeper otomobilleri takip edenler, bu yazıyı sizler için hazırladım. Ara ara paylaştığım eski ama modifiyeli araçlarda bu sefer bütçeleri eriten cinsten projeye sahip Koenigsegg motorlu Ford Granada ile tanıştıracağım. Hadi detaylara geçelim.

2000 Beygirlik Ford Granada

Ford Granada, bir zamanlar caddelerin en konforlu araçlarından birisi olarak biliniyordu. Hala çok seveni var ve yazımızın konusu olan araçta sahibi tarafından çok sevilmiş. O kadar çok sevilmiş ki dünyanın en güçlü Granada’sından birisi haline getirilmiş. Fabrikasyon motoruyla 150 beygir güç üreten ve şimdilerde stock versiyonlarının bunun daha azını ürettiğini düşünürsek 80 model aracın dünyada adını duyuracak kadar güçlenmesi emek ve para ister. Emek işi tamam. Belirli güce kadar para da tamam. Fakat Ford Granada üzerindeki proje akıl alır gibi değil. 2000 beygir güçten bahsediyoruz. Üstelik söz konusu güç Koenigsegg CCX motorundan elde edilmiş.

Koenigsegg Ford Granada

Proje sahibi vatandaş 4.7 litrelik V8 Koenigsegg CCX motorunu nasıl bulmuş ve nasıl bir bütçeyle böyle bir işe girişmiş bilinmiyor ama ciddi paralar harcandığı gerçek. Araç bu proje kapsamında tepeden tırnağa soyulmuş. Şasiler güçlendirilmiş. Akslar, şanzıman, frenler ve çok daha fazlası motor sporları standartlarına uygun şekilde yenilenmiş. Hatta daha detaya gireyim. 2000 beygirlik Granada için 2004 Ford Mustang Cobra R arka aksı, Porsche fren sistemi kullanılmış. Son olarak bu atmosferik beslemeli V8 ünitenin alt yapısı da güçlendirilmiş (Kol, piston vs…), çift turbo yerleştirilmiş, soğutma sistemi üst güçlere dayanacak seviyede ayarlanmış. Önceleri 1.6 barda 1200 beygir civarında yürüyen araç son ayarlamalarla 2000 beygir güç üretmiş. Aracın ortaya çıkardığı süreler yoktur. Fakat benim açımdan bu önemli değil. 80 model bir sedan araçla böylesine iddialı projeye girişmek ve başarıyla yerleştirip sağlıklı yürümesini sağlamak bile taktir edilir.

Son olarak aracın medya içeriklerine bakarak 2000 Beygirlik Ford Granada‘yı daha yakından tanıyalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }