Oto Kokpit

Kar Geliyor! Hazır Mısınız? Bu Yazı Sürücüler İçin Hazırlandı

Kar Geliyor! Hazır Mısınız? Bu Yazı Sürücüler İçin Hazırlandı

RS Servis uzmanları, aracınızın iyi performans göstermesi ve güvenli bir sürüş deneyimi sunması için kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaların altını çiziyor. Akünüzün zayıflaması, düşük hava sıcaklıklarındaki aracınızın çalışmasını engelleyebilir, eksik ya da eski soğutma sıvısı motorunuzun donmasına ve maliyetli hasarlara sebep olabilir. İşte bu nedenle, RS Servis uzmanları aracınız için en iyi sonucu elde etmek için bu konulara dikkat etmenizi tavsiye ediyor.

Kar Geliyor! Hazır Mısınız?

Kış şartlarında lastiklerin performansının önemi, uzmanlar tarafından birçok kez belirtilmiştir. 7 derece ve daha düşük sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin malzemeleri, gerekli mükemmeliyeti sunmayacaktır. Bu da fren mesafesini belirgin şekilde uzatacak, kalkışlar ve dönüşlerde adım atmayı zorlaştıracaktır. Kış lastiği kullanmak, bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, toplumda yaygın bir yanılgıya karşı, lastik basıncının düşürülmesi değil, 1-2 PSI artırılması tavsiye edilir.

Aracınızın soğutma sıvısının sık sık kontrol edilmesi ve zamanında değiştirilmesi, motorun verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Eksilen veya eskiyen soğutma sıvısı, motorun donması ya da fazla ısınmasına neden olabilir ve bu durum, yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Her yıl aracınızın soğutma sıvısını kontrol etmeyi ve gerektiğinde değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Aracınızın aküsünün durumunu sürekli olarak takip etmeyi ihmal etmeyin. Birçok modern otomobilde, akünün zayıfladığına dair uyarı mesajı alabilirsiniz. Akünüzün güçsüz kalmasını önlemek için, multimedya sistemi ve farları kapalı olarak, 20 dakikadan uzun süre beklemeyin ve telefonunuzu şarj etmeyin.

Silecek suyunuzda yüzde 100 su kullanmamaya özen gösterin. Kış aylarında, silecek suyunun cama püskürtülmesi sonucu donma ve buzlanma oluşması, tehlikeli kazalara yol açabilir. Bu nedenle, klimanın çalıştırılması, eskiyen polen filtresinin değiştirilmesi ve aktif karbonlu filtre kullanımı, görüşün açık ve net kalmasını sağlamak için önerilir. RS Servis uzmanları, dış mekân ve iç mekandaki ısı farkından kaynaklanan buğu oluşumunu önlemek için bu önlemlere dikkat etmenizi önermektedir.

Araç aydınlatmasına özen gösterin: Standart dışı ampuller, karlı ve sisli havalarda görüş mesafenizi azaltabilir. Eğer ampulleriniz patlamışsa, mümkün olan en kısa zamanda değiştirin. Ayrıca, araç far ve stop gruplarındaki buzları temizlemek için her zaman bir buz kazıcı bulundurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]