Oto Kokpit

iPhone X Parasına Alınacak Arabalar

Teknoloji geliştikçe yepyeni cep telefonları da çıkmaya devam ediyor. Yakın zaman öncesine kadar Apple firması iPhone X modelini tanıttı. Markanın amiral gemisi olarak lanse edilen bu cihazın ülkemiz kullanıcılarında genellikle tasarımı, şımartan özellikleri ve fiyatı önem arz ediyor. Üretildiği ülkede 999 dolar. Oradaki fiyatını, hesap makinesini elinize alıp dolar kuruna bakmayın. Orada TL üzerinden maaş aldıklarını düşünmüyorsunuz sanırım :). iPhone X, üretildiği ülkede gayet normal fiyata satılıyor. Fakat ülkemizde vergiler ve kur farkı araya girince işin rengi değişiyor. Tahminlere göre iPhone X Türkiye fiyatı 5500-6000 TL civarında olacak. “Yok artık, o paraya araba alırım!” diyenleri duyar gibiyim. Şaka bir tarafa o paraya araba alınır. Üşenmedim, malum siteye girip sizler için iPhone X Parasına Alınacak Arabaları araştırdım. Marka-Model bazında sıraladım. E hadi yazının devamına geçelim.

iPhone X Parasına Alınacak Otomobiller

iPhone X, için tüketici kredisine başvurmayı düşünenler için öncelikle cihazın özelliklerinden bahsedeyim. Sonra araba kısmına geçeriz. Apple’ın son zamanlardaki en radikal tasarım değişikliğine gittiği bu cihaz, 5.8 inçlik OLED Multi Touch HDR ekrana sahip olup 3 GB ram, 64 GB’tan başlayıp 256 GB’a kadar uzanan hafıza seçenekleri, 12 mp ön ve arka kamerası, yüz tanıma özelliği, Bluetooth 5.0 özelliği, suya ve toza dayanıklı kasası öne çıkan detaylarından bazıları olarak yer alıyor. Ayrıca iPhone 7’ye göre şarjı iki saat daha uzun gidiyor. Kısacası daha teknolojik akıllı cihaz üretmişler. Peki bu telefona 6000 TL verilir mi? O kısıma girmeyeyim. Fakat o paraya araba alınır. Hemde otomobil fiyatlarının tavan yaptığı bu dönemde alınır. Peki hangi marka ve model araçlar alınır? Alfabetik olarak gidelim.

Audi
Merak etmeyin. Audi’nin jantını ya da farını yazacak değilim :). Audi’nin 80 serilerini o paralara alabilirsiniz. Hemde dizel motorlu olanları da var.

BMW
Tamam Audi ile başladık ama o kadar da abartmayacağım. Bu paralara BMW’nin parçalarını ya da hurdasını satıyorlar.

Citroen
Fransızların şu AX, BX serilerini bu paralara satıyorlar. Gerçi alan son sahibi olur ama aklınızda olsun.

Fiat
Ciddi anlamda araç sahibi olmak istiyorsanız. iPhone X almak yerine Fiat’ın Uno modeliyle başlayabilirsiniz. 60s’leri o paralara alınır. Artık Recep İvedikle özdeşleşmiş olan 126 Bis modeli de sizi üzmeyecek tercih olabilir.

Ford
Vee Ford. Benim ilk göz ağrım Taunus. Türkiye şartlarında 6000 TL civarında binebileceğiniz en iyi arabadır. Çok ciddiyim! kolay kolay arıza vermez. Konforlu, arkadan itişli olması da cabası. İridir, Tofaşlarla aynı yakar ama ikinci elde pek rağbet görmediği için fiyatları çok düşük seviyelerde seyreder.

Hyundai
Koreli’nin Excel diye bir aracı var. 90’lı yıllarda popüler olan bu Hyundai Excel’in çok temizi olmasa da işinizi görecek tarzda olanlarını alabilirsiniz. Yine de siz bu paralara Excel’den uzak durun.

Lada
Rus tankı Samara’yı nasıl unutabiliriz ki. 1.5 litrelik motorunun performansı kendi sınıfındaki muadillerine göre dilden dile gezer. Kış memleketini çok sever, sıcaklardan pek haz etmez. iPhone X parasına da alınıp kafa rahat şekilde de binilir. Bu aracı da özellikle not edin.

Mazda
323 ve 626 modelleri aslında belirttiğimiz aralığa satılıyor. Fakat temizini almak mümkün değil.

Mercedes-Benz
Premium markaları bu aralığa soktuğum için bugün çarpıla bilirim :). iPhone X parasına Mercedes’in 70’li yıllardaki 200 serisinden alınabilir. Ama siz niyetine girmeyin. O paralara temiz Mercedes’i bırakın, koltuğunu bile bulamazsınız. Çoğusu harap ve bitap düşmüş durumdalar.

Opel
Opel’in ülkemin kullanıcısında yeri ayrıdır. Alman sonuçta. Almandan aşağı binmem diyorsanız, Ascona ve Kadett modellerinden temiz bir şeyler düşürebilirsiniz. Yalnız satarken piyasası ağırdır. Bunu da bilmekte fayda var.

Renault
Neden bir Fransız almayasınız ki? Reno 12. Namıdiğer Toros. Bunu istemezseniz Reno 9, yani Broadway ya da Spring olabilir. Bana hızlı bir şeyler lazım diyenlere de Flash öneririm. 1.7 motorlu olanlarından. Yalnız Flash modellerinde parça sıkıntısı var diyorlar. İkinci eli de biraz ağırdır. Benden söylemesi.

Skoda
Favorit ve Forman. iPhone X yerine bu ikisinden birini de alabilirsiniz. Kaç bin TL verip otobüsle işe ya da okula gitmekten iyidir.

Suzuki
Japondan vazgeçmem diyenlere Maruti, Alto ya da Swift modelleri var. Temizini kovalamak lazım.

Vee Tofaşk!
Apple telefonları ikinci elde ne kadar hızlı satılıyorsa Tofaş modelleri de öyledir. Bu paralara temiz Tofaş zordur ama iyi araştırırsanız iPhone X yerine doğan ya da şahin alabilirsiniz. O da olmazsa Serçe ya da Murat var. Bir düşünün derim.

Volkswagen
“O paraya passat alınırdı!” Evet, iPhone X parasına Passat’ta alabilirsiniz. 90 modelin altında olan Jetta ve Passatlar 6000 civarına bulunur. Ama alıp derdini çeker misiniz, orasını bilemeyeceğim.

Evet, sevgili otokokpit.com takipçileri, birazcık mizahla karşılık yazı ele almak istedim. Umarım hoşunuza gitmiştir. Vergiler, artan kur derken elektronik cihazların bu kadar pahalı hale geldiğinin hepimiz farkındayız. Niyetine girip iPhone X alacaklara hayırlı olsun deyip yazımı burada sonlandırıyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }