Oto Kokpit

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor Mu?

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor Mu?

Otomotiv sektörü, son yılların en sıra dışı zamanlarını yaşıyor. 2018’den beri durmak bilmeyen fiyat artışı son bir yıl içerisinde mantıksız şekilde katlanarak arttı. Hatta 2020 yazının sonunda iyice tavan yapan sektörde artık otomobil almak çok ama çok zor hale geldi. Bundan dolayı Kasım 2020’de ikinci el satışlarında ciddi yavaşlama yaşandı. Peki ikinci el otomobil fiyatları bu durumdan etkilenip düşüşe geçti mi? Detayları yazımızın devamında…


İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor Mu?

2019 yılında patlak veren Covid-19 salgınından dolayı birçok sektör ağır yara aldı. Otomotiv’de bu sektörlerin başında geliyor.

2018 yılında satılan sıfır Volkswagen Passat’ın baz modeli 158 bin TL iken şuan aynı araç 400 bin TL’den satılıyor. Tabi bu kıyaslamayı diğer alt modeller içinde yapabiliriz. Yine Volkswagen cephesinden örnek verecek olursak Polo’nun en üst modeli aynı dönemde 153 bin TL iken şuan 330 bin TL’ye satılıyor.

Sıfır otomobillerin bu denli zamlanmasından dolayı ikinci ellerde artış yaşadı. Fakat ikinci el otomobil fiyatları pandemi sürecinin hemen akabinde artık sıfır araçları dahi geçecek düzeye geldi. Bunun en büyük sebebi de Covid-19’dan dolayı fabrikaların üretimi askıya alması ve Türkiye’ye araç girişinin olmamasından kaynaklandı.

Tabi daha sonra sıfır otomobiller ülkemize giriş yapsa da alınan siparişleri karşılayamadı. Sonuçta fiyatlar katlanarak arttı.

Artık ikinci el otomobil fiyatları o kadar çılgın seviyelere ulaştı ki, geçen sene 30 bin TL bandında satılan bir arabanın şuan ki fiyatı 70-80 bin TL’ye kadar çıktı. Hatta ne hikmettir ki 2020 Yaz aylarında 35-40 bin TL olan otomobillerin şuan 60 bin TL civarında satışı gerçekleşiyor. Üstelik bu bahsettiğimiz otomobil Kasım 2019’da 20-25 bin TL dolaylarında alıcısını bekliyordu.

Vee gelelim sorumuzun cevabına (İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor Mu?):
Son 1-1,5 ayın ikinci el otomobil fiyatlarını baz aldığımızda bu soruya “Evet” diyebiliriz. Özellikle Kasım ayı içerisinde takibe aldığımız bazı araçlar vardı. Satıcılar, meşhur sarı sitede ilana koydukları otomobillerinde bir süre sonra %10’u geçen indirime gittiler. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]