Oto Kokpit

Hyundai ve Giorgetto Giugiaro’dan Pony Coupe Konsepti

Hyundai ve Giorgetto Giugiaro’dan Pony Coupe Konsepti

Hyundai, 1974 yılında Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmış olağanüstü Pony Coupe konseptini yeniden oluşturmak amacıyla İtalyan tasarım şirketi GFG Style ile çalışmalara başladı. Tasarım şirketinin patronu olan baba ve oğlu Giorgetto ve Fabrizio Giugiaro, seneler önce otomobil endüstrisinin kazanmasını sağladıkları modeli, yeniden hazırlayacak olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Giorgetto ve Fabrizio Giugiaro ile çalışacak olan Hyundai Motor Grubu Global Tasarım Merkezi Başkanı Sang Yup Lee ve Kreatif Direktörü Luc Donckerwolke, Hyundai’nin tarihine ve marka kimliğine katkıda bulunacak.

Hyundai ve Giorgetto Giugiaro'dan Pony Coupe Konsepti

Yaklaşık neredeyse 50 yıl önce işbirliği yapan Hyundai ve Giugiaro, Kore’nin ilk seri üretim otomobilini tasarlama konusunda ve aynı zamanda markanın ilk bağımsız modelini tasarlamak amacıyla masaya oturmuştu. O dönemlerde Kore’de otomobil tasarımı ve stil becerisi olmadığından kaynaklı ünlü İtalyan Giugiaro’yu tasarım projesi yapması için göreve getiren Hyundai, başta coupe olmak üzere toplamda beş farklı prototip üretmek için tüm yetkileri kendisine devretmişti. Burnu kama tarzı, daire şeklindeki farlar ve origamiye benzer şekilde geometrik çizgileri ile o dönem yüksek ses getiren Pony Coupe, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarı için tasarlanmıştı. Ancak, 1981’de yaşanılan global ekonomik kriz nedeniyle seri üretime geçilememişti.
Konsept o dönemler tamamlanmamış bir düşken, Hyundai, beş kapılı Pony modelini 1975’ten 1990’a kadar satışa sunarak özellikle Kore otomobil sanayisinin başlamasına oldukça yardım sağladı. PonyCoupe Konsepti ise hala Hyundai’nin mirasının çok önemli bir parçası konumunda yer alırken Hyundai Motor Company Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ju-Yong Chung’ın şirket vizyonunun da geleneğini devam ettirerek büyük bir sorumluluk taşıyor. Ayrıca konsept, 1983’te piyasaya sürülen ve ‘Geleceğe Dönüş’ filmlerinde de kullanılan Giugiaro imzalı DeLorean DMC 12 için de büyük bir esin kaynağı oldu.
Hyundai, 2019 senesindeki lansman gösteriminde “45” adlı görüşünde de bu efsanevi modelden esinlendi ve bu projenin tasarımını fazla değişime uğratmadan IONIQ 5 adıyla seri imalat bandına aldı. Ayrıca Hyundai, 2021’de de orijinal Pony otomobilini resto mod elektrikli araç konsepti olarak tekrardan yorumladı. Hyundai, bu özel mirası devam ettirmek amacıyla geçtiğimiz aylarda da N Vision 74 Coupe konseptini tanıtmış ve özellikle araç performansını önemseyenleri oldukça fazla heyecanlandırmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }