Sürücü Kursları Rehberi

Ford Tamam da Shelby de Ne Oluyor?

Ford, ülkemizde standart aile araçları ile bilinen ama Amerika’da doğmuş, dünya çapında çok büyük kitlelere ulaşmış en köklü otomobil markalarından birisidir. Söz konusu spor otomobil olduğunda ise Mustang modelinin namını duymayanımız yoktur. 60’larda patlayan Mustang furyası günümüze kadar devam etti. Bu araçla birlikte birde Shelby terimi otomobil ansiklopedisine girdi. Shelby GT350, GT500 gibi andığımız birçok araç oldu ve Ford ile birlikte ismi telaffuz edildi. Ford markasını anladık peki bu Shelby’de neyin nesi oluyor? Sizlere için Shelby terimini araştırdım ve geniş detayları ile yer verdim. Hadi başlayalım.


Shelby, 1965 yılında Mustang modelinin üretimi ile Ford markasıyla anılır oldu. Aslında shelby tek başına bir marka ve kurucusu da Carroll Shelby. 1923 Ocak doğumlu olan Carroll Shelby, günümüzde hayranı olduğumuz Shelby Mustang modellerinin yollara kazandırıldığı fabrikanın kurucusudur. Tabi birçok kişi onu kurucu yönüyle bilse de geçmişinde motor sporları tecrübesi var. 1958-59 yılları arasında Formula 1’de Aston Martin takımı pilotu olarak yarışan Carroll bu kısa süreli yarış kariyerinde hızlı araçlar üzerine tecrübeler edindi. Bu tecrübesi onun 289 Cobra modelini üretmesinde ciddi fayda sağladı.

shelby 289 cobra

Birkaç yıl sonra takvimler 1965 yılını gösterdiğinde Ford için özel olarak geliştirilmiş spor otomobil fikri ortaya çıktı. Ford, üretmiş olduğu Mustang modellerini Shelby’ye gönderecek, onlarda motorunu güçlendirip, görünümünü daha da sportif yapıp kendi markası adı altında satışa sunacaktı. GT 350-515 ile işe başlayan Shelby GT 350’nin farklı versiyonlarını da geliştirerek aynı yıl 562 adet Shelby Mustang modelini yollara çıkaran firma, bu üretimi 1989 yılına kadar 19.962 adete kadar ulaştırdı. Shelby markasının üretimi yıllar yılı devam etti. Amerikalı şirket üretimini sadece Mustang ile sınırlamadı. Portfolyosuna dodge firmasını bile eklediler.

2015 yeni shelby mustang

Günümüzde ise son olarak geliştirdikleri yeni shelby mustang super snake modeli ile popülerliklerini hala devam ettiriyorlar. Merak edenler için; bu otomobil 5.0 litre V8 süper şarj beslemeli motora sahip ve 750 beygirden fazla güç üretiyor. Dışında tepeden tırnağa Shelby tarafından geliştirilmiş olan body kite ve 20 inçlik jantlara sahip olan otomobil, iç mekanıyla da standart mustang modellerinden daha özel detaylara sahip.

Toparlayacak olursak, Shelby firması standart Ford Mustang modellerini alıp tasarım ve motor konusunda daha güçlü sportif hale getirmek için çalışıyor. Sadece Mustang değil, ford gt40, yine aynı firmanın pick-up modelleri olan f-150 ve raptor modelleri üzerinde de geliştirmeler yapıyor. Hatta Shelby Daytona ve markayı bugünlere taşıyan Cobra modelleri de farklı versiyonları ile üretilmeye devam ediyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git