Oto Kokpit

En Özel Japon: Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune

Sitemizde yayınladığımız içeriklere fazlasıyla özen gösteriyorum ve okuyacağınız her içeriğinde kaliteli olması için çabalıyorum. Özellikle “Editörden Seçmeler” kategorisi için özenle çalışıyorum ve herhangi bir araç bu kategori de yer alamaz.

Yine ilginizi çekecek bir araçla karşınızdayım. Bu yıl içerisinde yarım milyon dolar istenen Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune ile sizleri tanıştıracağım. Hakkında birçok bilgi edindim. Hadi bu Japon ateşini daha yakından tanıyalım.

Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune Fiyatı

Nismo elinden çıkmış olan bu özel araç, 2005 yılının ilk ayında tanıtılmıştı. Aslında R34 kasa Skyline modellerinin üretimi 1999-2002 yılları arası yapıldı. Fakat Japon firmanın özel seri üretimleri devam etti ve bu otomobilde onun en güzel örneklerinden birisi olarak yollara çıkmıştı. Sadece 20 adet ile sınırlı tutulan Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune, dış alanında standart R34’ten farklıydı. Evet, ilk bakış bir R34 Skyline olduğu aşikar ama kaputundan hava kanallı tamponlarına, jantlarından birçok body kitine kadar bu araç daha özeldi. Aynı şekilde iç mekanda daha özenli ve sportif detaylarla bezenmişti. Fakat hiç biri alt yapıdaki kadar ilgi çekici değildi. Hani bir araç kaput altında belli olur ya, işte bu otomobil o tanımda güçlüler arasına giriyor. Standart R34 için sunulan 2.6 litrelik RB26DETT kodlu motorun üstünde parçalara sahipti.

Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune 0-100

Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune için 2.8 litrelik V6 motor, çift turbo beslemeli olarak RB26DETT-N1 kodlu şekilde üretildi. Standart R34’e göre daha büyük turbolara sahip olan araç, 500 ps 540 nm tork güç üretiyordu. Standart R34’ün 280 ps ürettiğini ele aldığımızda bu aracın ne kadar hızlı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Japonlar bu aracın yönetimini ATTESA-ETS adlı elektronik sisteme bağlamışlar ve dört tekerden çekiş özelliği buna bağlı olarak aracı yürütüyor. Ayrıca bu araçta HICAS adlı sistem de var. Yani 80 km/s hızın üstüne çıktığı zaman dört tekerde virajı dönebiliyor. Tıpkı şu sıralar Renault firmasının sıkça reklamını yaptığı 4ws sistemindeki gibi.

Bu araç hakkında söylenecek çok söz var, fakat görseller daha çok değerli diye düşünüyorum. Zaten bu aracın sıkı takipçisiyseniz RB26DETT kodlu bu motorla 1000 beygir üzerine rahatlıkla çıkıldığını biliyorsunuzdur. Nissan Skyline GTR serisi hep efsaneydi ve R34 ile daha da efsane olmaya devam edecek. Tabi R35’i unutmadık. Teşekkürler Japonlar…

Etiketler:

Yorumlar
  1. emircan dedi ki:

    “Nismo Nissan Skyline R34 GTR Z Tune için 2.8 litrelik V6 motor” demişsiniz sıralı 6 olması gerekmiyormu

] }