Oto Kokpit

Elektrikli Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de Test Edilecek

Elektrikli Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de Test Edilecek

Mercedes-Benz Türk‘ün Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) ekipleri, markanın ilk ağır elektrikli kamyonu olan eActros‘un yol testlerini Aksaray AR-GE Merkezi’nde gerçekleştirecek. Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel, merkezinin sıfır emisyonlu araç projeleri dahilindeki testlerin de yapıldığı bir tesis olduğunu ve ana şirket Daimler Truck’ın karbon nötr taşımacılığa ulaşma hedefine ciddi katkılar sağladıklarını belirtti.

Elektrikli Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de Test Edilecek

Mercedes-Benz Türk, bünyesindeki AR-GE Merkezi’yle, kamyon mühendislik ve yol testleri sunarak Daimler Truck’ın bu hedeflerine destek veriyor. Ayrıca, ilk ağır sınıf elektrikli kamyon olan eActros300‘ün yol testlerini de gerçekleştiriyor ve gelecekte daha fazla menzile sahip araçlarla bu testler devam edecek.

Melikşah Yüksel, 2050 yılına kadar karbon nötr taşımacılığı hedefleyen Daimler Truck’ın bu hedefine yönelik yıllardır yatırım yaptığını ve Mercedes-Benz Türk’ün de bu hedefe doğru hızla ilerlediğini ifade etti. Yüksel, AR-GE merkezlerinin eActros da dahil olmak üzere sıfır emisyon projelerine yönelik araçları test etmeye ve dünya yolları için onaylamaya yetkili olduğunu vurguladı.

Aksaray AR-GE Merkezi, eActros’un yol testlerini Türkiye’deki gerçek koşullar altında yapacak ve bu testler elektrikli kamyonların bileşenleri ve yazılımlarının fonksiyonlarını ve dayanıklılığını da değerlendirecek. Ekip, test sürecinde elde edilen bulguları global geliştirme deneme ekibine iletecek ve geliştirme potansiyellerini belirleyecek. Farklı araç tipleri göz önünde bulundurularak belirlenen test yollarında, dört mevsimlik iklim koşulları simüle edilecek ve 1-2 yıl arasında testler gerçekleştirilecek. İlk aşamada, test edilen araçların bir yıl içinde her biri ortalama 150 bin km yol yapması hedefleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]