Oto Kokpit

Ebay’de 60.000 Dolar’a Bugatti Veyron

Yıl 1789. Halk isyanlarda… Krallara karşı, “yeter uleen” diyen Fransızlar, büyük bir yenilik sürecine girip aydınlanmaya başlamışlar. Artık nasıl aydınlanma yaşadılarsa soluğu otomobillerde almışlar. Ortaya da Bugatti gibi eşsiz bir otomobil markası çıkarmışlar. Gerçi markanın kuruluşu 20. yüzyıl başlarına Ettore Bugatti ile başlamış olsa da aradaki geçen o süre bugünlerdeki bugatti’nin alt yapısını oluşturmak için geçirilen sanayi gelişimi farkını kapsıyor.

100 yılı aşkın geçmişe sahip Bugatti için her otomobil sever farklı duygular besler. Veyron modeli ile 21. yüzyıla damgasını vuran fransızlar, fabrika çıkışlı otomobil ne kadar hızlı olabilir? sorusunu yanıtladılar. Çok hızlı, çok güçlü ve bir o kadar da lüks olan bugatti veyron, sahip olduğu maddi değeriyle de enlerin zirvesinde yer aldı. Ülkemizde ona sahip olmak için 10 milyon TL gibi parayı gözden çıkarmak gerekli. Yurt dışında ise minimum değeri 2 milyon dolar civarında olan veyron, bu kadar pahalı olması onu çoğumuz için ulaşılması imkansız kılıyor. Yani sözünü ettiğimiz otomobil, çoğumuz için hayallerde var olabilecek eşsiz bir parça. Sahip olmak için fazla hayal kurmamak lazım. Fakat bazı insanlar hayallerinden vazgeçmeyip onun peşinde gitmesini biliyorlar. Hani sahip olamasa da o ruhu yaşamayı başarabiliyorlar.

Alın size en bariz örneği…
Replika Bugatti Veyron
Son zamanlarda öne çıkan replika süper spor otomobiller furyası ile sahip olamadığınız otomobilleri çok uygun fiyatlara kavuşabiliyorsunuz. Ebay’de satışa çekilen bu replika bugatti veyron araçlardan birisi ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu aracı yapan vatandaş artık nasıl inanmışsa tıpkısının aynısı ayarında işçilik ortaya çıkarmış. Dışından içine kadar her bir detayına özenerek yapmış. Benzin kapağından jantlarına, orta konsolundan vites topuzuna kadar özene bezene yapılan bu araç, daha önce gördüğümüz iğrenç replikaları geriye itecek kadar başarılı olmuş. Bunlarda yetmemiş, araca 3.0 litre V6 motor yerleştirmiş. Bunlarda yetmemiş motor üzerinde bir dünya modifikasyon yapıp 400 beygir güç almışlar. Fakat bir can sıkıcı nokta var. O da replika veyron’un önden çekişli olması. Neyse bu da nazarlığı olsun diyelim ve son olarak fiyatını vereyim. Amerika’da bu araç için 65.000 dolar değer biçilmiş. Oralarda satılır mı bilmem ama ülkemizde bu araca piyasası yok der o parayı vermezler 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }