Oto Kokpit

Corolla’nın En Özeli: Toyota AE86, Tarihçesi ve Özellikleri

Drift ile öne çıkan ve initial d denince akla ilk gelenlerden birisi olan Toyota AE86‘yı bu yazıda ele aldım. Tarihçesine, teknik verilerine ve ülkemizde Hint kumaşı durumunda olduğu için tahmini fiyat aralığına kadar aktaracağım. Hadi yazının devamına geçelim.

Toyota Corolla AE86

Tarihçesi
Toyota AE86, efsanesi 1983-1987 yılları arası üretilen E80 kodlu Corolla’yı temsil ediyor. Diğer adı Sprinter olarak geçer. Sprinter açılıp kapanan farlı modeli temsil ederken Levin ise üst fotoğraftaki sabit farlı versiyonu temsil ediyordu. 2 kapılı coupe ve 3 kapılı hatchback olarak üretilen aracı AE86 olarak bildik, öyle de devam ediyor. Aslında Toyota AE86’nın çıkış noktası 1972’ye kadar dayanıyor. Hani şu kaput üzerinde yan aynaları olan Toyota modelleri var ya, işte onlarla yani TE27 kodlu kasa ile başlayıp dördüncü neslinde AE86’ya uzayan yolculuk serüveninin ürününü konuşuyoruz. Kısacası bu araç Corolla Levin-Trueno serisinin 4. jenerasyonu oluyor.

Toyota AE86

AE86 Teknik Verileri
Corolla AE86, ülkemizde kullanılan versiyonlarından tamamen farklı bir Japon aracı olma özelliği taşıyor. Bu araç arkadan itişli ve kilitli diferansiyel özellikleri ile en büyük farkını ortaya koyuyor. Boyut olarak baktığımızda 4200 mm uzunluğa, 1340 mm yüksekliğe ve 1630 mm genişliğe sahip olan AE86, motor seçeneklerine göre 1 tondan biraz hafif boş ağırlığa sahip. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlarla, 3 farklı motor üzerinde üretilen aracın kalbinde yatan güzelliğe daha detaylıca bakalım.

Güçlüden başlayalım. 4A-GEU kodlu motor, 1.6 litre 16 valf 129 beygir 150 nm tork gücüne sahip olup 5 ileri manuel şanzımanla üretilmiş. Bu ünite AE86 GT, GT APEX ve GT-V modellerinde kullanıldığını da ek olarak belirteyim.

Diğer ünitemiz 4A-GEC kodlu motor olup 1.6 litre 16 valf 112 beygir 136 nm tork güç sunuyor. Yine 5 ileri manuel vitesli bu versiyonda sadece AE86 Corolla GT-S versiyonunda kullanılmış.

Son ünite ise 4A-C kodlu motor 1.6 litre 8 valf hacmi ile 86 beygir 115 nm tork güç sunuyor. 4 ileri otomatik şanzımanla gelen motor sadece AE86 SR5 versiyonunda kullanılmış.

Toyota Corolla AE86 Tarihçesi

Peki bu aracı sevdiren neydi?
En güçlü versiyonu 129 beygir güç üretiyor.
Arkadan itişli ve kilitli diferansiyele sahip.
Hepsi bu kadar olamaz. Bu özellikte başka araçlar da var.
Onu, son zamanların en özel Japon otomobili yapan özelliği üstün yol tutuşuydu ve özellikle Keiichi Tsuchiya ile drift dünyasında çok büyük isim yaptı. Hatta yazının sonuna video bıraktım. İki AE86’nın, GT-R R34’ün pistte canına okumasını izlediğiniz zaman sorunun cevabını almış olacaksınız.

Toyota Corolla AE86 İçi

Son olarak fiyat kısmına gelelim. Toyota AE86‘nın Avrupa pazarındaki fiyatı 10 bin ile 35 bin euro aralığında değişiyor. Ülkemizde ikinci el satış fiyatlarını pek düşmediği için kıyaslama yoluyla fiyat çıkarmak gerekirse vasat durumda olanları 40-50 bin TL’ye, gerçekten iyi durumda olan AE86’lar ise 120 bin TL üzerinde alıcı bulabilir. Evet, AE86 için yazacaklarım bu kadar. Aşağıdaki videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }