Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Civic Type-R’ı (FK-8) Ralli Aracına Çevirdiler

Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Honda’nın en ateşli araçlarından Civic Type-R’ı caddeleri aşıp toprağa da kendini attı. Her sene İngiltere de Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) tarafından düzenlenen otomobil etkinliğinde Honda İngiltere ekibi FK-8 Type-R’ın ralli versiyonunu tanıttı. Esasında iki farklı araç tanıtan Honda firmasının ralli modeli daha çok ilgimi çektiği için ağırlıklı olarak bu aracın bilgilerini aktaracağım. Hadi yazının devamına geçelim.


Honda Civic Type-R FK-8 Ralli

Son nesil Honda Civic Type-R ile 2017 yılında tanışmıştık. 2.0 litre turbo benzinli motoruyla 320 ps 315 beygir 400 nm tork güç üreten bu aracı İngiliz Honda mühendisleri asfalttan ralli pistlerine taşıyacak kadar iddialı hale getirmiş.

Civic Type-R Ralli aracının standart versiyona göre farklarına baktığımızda daha geniş çamurluklar, ön ızgara da led aydınlatma ekipmanı, yeni ön ızgara ve aracın asıl kaderini değiştiren 255/55 ebatlı BF Goodrich lastikler, Eibach Pro performans yaylar ve ayarlanabilir viraj denge çubukları kullanılmış.

Honda Civic Type-R FK-8 Ralli Aracı

Daha heybetli hale getirilen bu aracın motoruna da müdahale edilmiş ve ek olarak 90 ps üzerinde güç sağlanmış. Bunu yaparken de motor yazılımı, yeni soğutucu sistemi, yeni egzoz sistemi ve motorda bir dizi eklemelerle 405 ps 400 beygir 500 nm tork güç alınmış.

Standart Type-R’dan 102 milimetre daha geniş olan Civic Type-R ralli modelinin birkaç kare fotoğrafı var. Son olarak onlara bakalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.