Sürücü Kursları Rehberi

Chevrolet Markasının Tarihçesi

Amerikan otomobilleri denince akla gelen markalardan birisi Chevrolet‘tir. 3 Kasım 1911 tarihinde ABD’nin Detroit şehrinde kuruldu. Şimdilerde General Motors bünyesinde bulunan markayı daha yakından tanıyalım.

Chevrolet Tarihçesi

Chevrolet otomobil, ticari araçlar ve kamyonlar üreten bir marka olup büyük pick-up modelleri ve spor otomobilleriyle biliniyor. Markanın kurucusu ve isim babası İsviçreli yarış pilotu Louis Chevrolet‘tir.

İlk Chevy modeli “Chevrolet Classic Six” olmuştu. ABD’de ciddi pazara sahip olan Chevrolet, yıllar içerisinde bu konuma ulaştı. Şuan GM bünyesinde birbirinden özel araçlar üretiyor. Türkiye’de seri üretim adına fazla söz sahibi olmadığı için derin tarihi verilerini aktarmıyoruz. Fakat Sadece kendi ülkesinde değil dünya çapında özellikle Benzin’in sorun olmadığı ülkelerde çok özel araçları uzun yıllardır satıyor ve yeryüzünün en büyük otomotiv markalarından birisi olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Avrupa ve Türkiye Macerası
Chevrolet, 2005 yılında kritik bir karar aldı ve GM Kore bünyesinde bulunan Daewoo markasında bulunan araçları ele alarak Avrupa pazarına özel modeller üretti. Bunlar arasında
Aveo,
Cruze,
Epica,
Evanda,
Kalos,
Rezzo,
Spark,
Captiva gibi araçları yer aldı. Tabi bu üretimde sadece Daewoo değil o zaman GM ailesinde bulunan Opel’de işe dahil oldu. Çok güzel araçlar ürettiler. Fakat bu macera uzun soluklu olmadı. Ülkemizde bu saydığım araçlar arasında en son 2014 modeli satıldı. Sonrasında Türkiye satışları durduruldu ve bu araçların Avrupa satışlarına da son verildi.

Fakat Chevrolet‘in Camaro ve Corvette modellerinin satışı özel bayilerde gerçekleştiriliyor. Satışı bitirilen modellere ise yedek parça desteği sunulmaya devam ediliyor. Zaten GM bünyesinde olduğu için birçok yedek parçasını bulmak mümkün oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git