Oto Kokpit

Chery Markasının Tarihçesi

Chery Markasının Tarihçesi

Chery markasını 2008 yılında duymaya başladık. Uygun fiyatlara hem sedan hemde SUV modelleri sundu. 18 Mart 1997 yılında Çin’in Wuhu şehrinde kurulan Chery’yi daha yakından tanıyalım.

Chery, 1997 yılında devlete iştirakinde kurulup 1999 yılında üretime başladı. Hatta ilk modelinde Seat Toledo’nun alt yapısını kullanarak Fengyun adlı aracını üretti.

Dünyanın farklı ülkelerine araç üretimini ve satışını etkili şekilde başlatan Çinli firma, ülkemize de önemli yatırımla giriş yapmıştı. Türkiye’de Mermerler firması tarafından 2008 yılından itibaren satışa başlayıp 2009 Ekim’inde 500 milyon dolarlık yatırımla fabrika kuracağı haberleriyle Türkiye gündeminde öne çıkan firma, beklentileri karşılanmadığı için bundan vazgeçti.

Chery Tarihçesi

Tabi ülkemizde satışta olduğu dönemlerde Alia, Chance, Kimo, Niche ve Tiggo gibi modellerle Türk kullanıcısına sunulmuştu. Oldukça uygun fiyata satılan bu araçların sunduğu donanımları fiyatı ile kıyasladığımız zaman birçok araca göre albeniliydi. Fakat 2009 yılından sonraki üretim beklentisi gerçekleşmeyince ve oluşan pasif durumdan dolayı ülkemiz kullanıcısı Chery’ye göstermedi. Bu yüzden yeni modelleri getirilmedi.

Günümüzde Tiggo 8, Arrizo GX modelleriyle varlığını sürdüren Chery, dünya çapında sahip olduğu onlarca fabrikasıyla üretimini sürdürüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }