Oto Kokpit

Cep Herkülü 954 Beygirlik Chevrolet Sprint

Modifiye’nin değiştirdiği dünyalardan biriyle daha karşınızdayım. Birçoğumuzun adını duymadığı otomobilin parmak ısırtacak halini görmeye hazır mısınız? Bahse geçen araç chevrolet sprint. Bu araç DNA’sı ile oynanmış çok tehlikeli kuş gibi. Tıpkı çizgi film kahramanı tweety’nin şu canavarlaşmış hali gibi. İnanılası güç bir otomobilden bahsediyorum. Detaylara geçeceğiz ama öncesinde geçmişinden kısaca söz edelim.

Chevrolet Sprint esasında 1984 ile 1988 yılında üretilen süper mini sınıfının unutulmuş modellerinden birisidir. Aktif üretimdeyken 1.0 litre ve 1.3 litre benzinli üniteleri ile 48 ile 79 ps aralığı güç üretim seçenekleri sunmuştu. Bu araç oldukça hafifti. Modellere göre değişiklik göstermek kaydıyla 620 kg ile 750 kg aralığında ağırlığa sahipti. Kısaca kutu gibi arabaydı. Bu tür araçlar bile modifiye ile kaderleri değiştirilip akıllara durgunluk verecek güçlere ulaşabiliyor. En güzel örneği de şuan karşınızda duruyor.


954 Beygirlik Chevrolet Sprint

Artık detayları aktarmaya başlayabilirim.
Modifiye’nin bir otomobili en dipten alıp fabrikanın ona çizdiği sınırların ötesine taşıdığı örneklerinden birisi chevrolet sprint olmuş. Bu otomobil esasında şehrin küçük araçları mantığıyla üretilmiş bir araçken, birilerinin kafası fena bozulmuş ve sprint’in kaderini değiştirmek istemiş. Arka kısmı boşaltıp oraya 6.6 litre hacme sahip V8 motor yerleştirmiş. Turbo sistemi üstün mühendislikle birleştirip 954 beygir gibi korkunç güç alınmış. Bu kadar küçük araca devasa motoru koymak kolay olmamış. Ön kısım olduğu gibi soğutma görevini görecek parçalara ev sahipliği yaparken arka tekerler drag stile çevrilmiş. Dış görünümde fabrikadan çıktığı standart halin korunması sağlanmış. Öyle ki jant kapaklarına varana kadar stock görünüm verilmiş. Fakat bu araç yazımın başında belirttiğim gibi canavara dönüşmüş tweety’nin taa kendisi.

Sırada görseller var.

Etiketler:

Yorumlar
  1. mahmut dedi ki:

    çok güzel paylaşımlarınız var 🙂

    1. HCB dedi ki:

      Teşekkür ederiz 🙂