Oto Kokpit

Bu Otomobili Tanıyabilecek Misiniz?

Otoyolda en tehlikeli şeyleri saymamı isteseniz, ilk sıraya kesinlikle tır ve kamyonları koyardım. İmkan olsa ayrı yoldan gitmeleri kanaatindeyim. Çünkü herhangi otomobil için çok ama çok tehlikeliler ve aralarında çok bilinçsiz sürücüler tarafından kontrol edilenleri de oluyor. Olası bir kazaya karıştıkları zaman insanların canını çok daha fazla yakabiliyorlar. Özellikle otomobil sürücüleri dikkatsiz oldukları zaman çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkabiliyor. İşte onlardan birisi Hollanda’da yaşandı. İki tırın arasında kalan bu talihsiz araç sürücüsü Renault Kadjar kullanıyordu. Detaylar geçelim.

Renault Kadjar

Fotoğraflardaki kaza, Hollanda’nın Gouda ile Lahey arasında kalan bölgedeki yolda gerçekleşti. Bu kazadan çıkarılacak çok sonuç var. Birini zaten yazıma başlarken belirttim. Diğeri de euroncap çarpışma testlerinde şişirilip, üstüne birde SUV damgası vurulup piyasaya sürülen araçlar üzerine sonuç çıkarmamız gerekiyor. Bir kere bu aracın karıştığı kazayı Allah hiç kimseye göstermesin. Tonlarca ağırlıkta olan iki aracın arasında kalmak ve ortaya böyle sonucun çıkması çok vahim durum. Fakat bazılarımızın aklında aracın nihayetinde bir SUV olarak tanıtıldığı ve sıradan araca göre daha yüksek olduğunu varsayarak daha güvenli olduğu kanısı oluşuyor. Maalesef öyle değil. Yeni nesil araçlardaki ekonomi ve performans adına daha iyi sonuçların alınması için hafifletme çalışmaları yapılıyor ve daha dayanıklı konusunda kullanımı geri plana itiyor. Her araçta standart olarak sunulmasını düşündüğüm takla kafesi ya da ona benzer bir yapı bu tür kazalarda daha güvenli yaşam alanı sunabilir. Fakat renault kadjar’da olduğu gibi çoğu araçta böylesine bir ortam sunulmuyor. Onun görevi hava yastıkları ile yapılıyor.

Renault Kadjar Kaza

Burada Kadjar’ı kötülemek için asla bir başlık açmadım (Sürücü sağ kurtulmuş). Onun yerine çok iddialı SUV bile bu tür kazalarda benzer sonucu verecektir. Bunun paylaşmamın sebebi otoyolda seyrederken daha dikkatli olmamız gerektiğini hatırlatmak. Araba az yaksın diye bu tür büyük araçların arkasına girmeyin. Aynı şekilde büyük araç kullanan sürücülerinde daha dikkatli seyahat etmelerini rica ediyorum. Aksi halde sonuçlar çok vahim olabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.