Sürücü Kursları Rehberi

BMW Markasının Tarihçesi

O premium otomobil sınıfının en gözde markalarından birisi. Sadece araba değil motosiklet ve uçak motoru üretmesiyle de biliniyor. BMW, Almanların elinden çıkan en özel markalardan birisi olup 7 Mart 1916 yılında Münih merkezli kuruldu.

BMW Tarihçesi

Logo’nun Tarihçesi
BMW’nin açılımı Bayerische Motoren Werke bilinir ve Bavyera Motor Fabrikaları olarak dilimize tercüme edilir. Geçmişten günümüze büyük değişimler geçirdiğini söyleyemeyiz. 1916 yılındaki çizimle şuan ki arasında büyük fark yoktur.

Logo’ya gelecek olursak mavi ve beyaz renkler Bavyera’nın bayrağını temsil ediyor.

BMW’nin Tarihçesi
BMW, bilineni aksine otomobillerle değil uçak motoru üretmesiyle endüstri dünyasına adım atmıştır. Karl Rapp tarafından kurulan şirketin Motosiklet ve otomobil üretimi 1923 yılından itibaren başlamıştır.

İlk Otomobili: BMW 3/15
Alman otomobil devinin ilk arabası 3/15 modeli 1927 yılında üretilmeye başlandı. 747 cc’lik motoruyla 15 beygircik güç sunan araç, BMW tarihi açısından çok önemlidir.

BMW 3/15 Tarihi

Fakat her yönüyle ilk BMW modeli 3/20 modelidir. 1932 yılında BMW tarafından hem tasarlanan hemde üretilen bu araba da dört silindirli motor kullanılıyordu.

Avrupa’daki her otomobil markası gibi BMW’de savaştan olumsuz etkilendi. İkinci Dünya savaşında ilk işine dönen marka, uçak motoru üretti.

BMW cephesinde savaş sonrası motosiklet ve otomobil üretimi tekrardan başladı. 1950’li yıllar harekete geçme zamanıydı. Isetta efsanesi de bu aralıkta doğdu. Sedan, Coupe ve birçok karoserde arabanın üretimi devam etti.

1960’larda ekonomik sallantılar geçirse de bunu aşan marka 1500, 1600, 1800 gibi modellerini üretti.

70’lerde günümüz 3 serisi, 5 serisi ve 7 serisinin temelleri atılmaya başlandı. BMW M departmanı da 1970’lerin sonunda ortaya çıktı. İlk temsilcisi de BMW M1 olmuştu.

BMW M1 Tarihi

Vee 80’ler
E30, E32, ilk M3, ilk dizel motor, ilk V12 model olan (E32 750i) ve 8 serisi bu dönemde gün yüzüne çıktı.

90’larda hala kendine hayranlıkla baktıran BMW modelleri üretildi. BMW bu işi o kadar iyi yaptı ki sadece kendi ailesine değil başka markalara da sağladığı motorla da kalitesini konuşturdu. Mesela süper spor otomobil dünyasının en özellerinden birisi olarak bilinen McLaren F1’in kaputu altındaki V12, BMW’nin eseridir.

Tabi hepsi bununla sınırlı değil. İlk SUV modeli de 1999 yılında E53 kodlu X5 ile yollara çıktı. M ailesini saymıyorum bile. Ayrıca 1998 yılında lüks otomobil dünyasında zirvesi olan Rolls-Royce’u bünyesine kattı.

Milenyum çağında ise BMW bünyesindeki ilk Rolls-Royce üretildi (2003 Phantom). Ayrıca 2000 yılında Mini markası da BMW bünyesine katılmış oldu.

Günümüzde BMW, otomotiv endüstrisini en iyi şekilde temsil eden Alman markaları arasında yerini koruyor.

Etiketler:

BMW Markasının Tarihçesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. hasan köse dedi ki:

    logoların 54 yapımı da oldukça iyi

Sayfa başına git