Oto Kokpit

Audi, PET Şişeden Koltuk Döşemesi Üretti

Audi, PET Şişeden Koltuk Döşemesi Üretti

Otomobil üreticilerinin fabrika süreçlerinde çevreci adımları daima ilgi çekmiştir. Elektrikli ya da hibrit otomobillerin varlığı zaten çevreci kimliğe sahip iken içten yanmalı motorlu araçlarda da bu kimlik üretim aşamasında öne çıkarılabiliyor. Audi bu konuda dördüncü nesil A3 modelinde geri kazanılmış PET şişeden koltuk döşemesi üretimi ile son günlerin konuşulan markalarından oldu. İşte detaylar…


PET Şişeden Koltuk Döşemesi

Geri dönüşümlü pet şişeler moda, mücevher, tekstil gibi farklı sektörlerde daha önce üretim sürecinde kullanılmıştı. Şimdi de otomotiv sektöründe Audi, yeni nesil A3 modelinde geri dönüşümlü PET şişelerini koltuk döşemelerinde kullanarak bu işe bir sektör daha eklemiş oldu.

Audi’nin popüler modellerinden olan Audi A3’ün yakın zaman öncesinde tanıtılan yeni kasasında koltuk döşemeleri % 83’ü PET şişelerin geri dönüşümünden elde edilen materyallerden oluşuyor. Yenilikçi materyal, geleneksel tekstil ile görünüm, dokunma hissi ve konfor olarak kalite standartlarına sahip.

Audi’nin farklı bir bakış açısı getirdiği üretim sürecinde, bir otomobilin koltuk döşemeleri için 1,5 litrelik 45 PET şişeden elde edilen geri dönüşüm materyal yeterli oluyor. Zemin döşemelerinde ise 62 PET şişe kullanılıyor. İç mekândaki yalıtım malzemeleri, şok emiciler, bagaj zemini döşemeleri gibi yerlerde de geri dönüşümden elde edilen materyaller kullanılıyor.

Audi’de koltuk döşemeleri malzemeleri sorumlusu Ute Grönheim, şöyle konuşuyor; “Şu anda koltuk döşemelerimiz ne yazık ki yüzde 100 geri dönüşüm malzemesinden oluşmuyor. Ancak bu oranı sürekli artırmaya gayret ediyoruz. Amacımız koltuk döşemelerimizi saf materyallerden oluşturmak böylece onların da geri dönüştürülmesi… Buna da çok uzak değiliz. Gelecekte tüm modellerimizin döşemeleri geri dönüştürülmüş materyallerden oluşacak”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]