Sürücü Kursları Rehberi

Amortisörsüz Araç Nasıl Gider?

Araçların yolda rahat, güvenli ve kontrollü ilerlemesini sağlayan en önemli parçalardan birisi süspansiyon sistemidir. Bu sistem içerisinde amortisör’ün büyük payı vardır. Yoldaki bozuklukları bizlere sert şekilde yansıtmamak için amortisörler gelen darbeleri absorbe eder. Peki bir otomobil amortisörsüz şekilde nasıl gider? Yazının devamına geçelim ve videoyu izleyelim.


Amortisörsüz Araç Kullanmak

Youtube’da “mastermilo82” adlı kanal çılgın bir video yapmak için kolları sıvamış. Ford Focus’un amortisörlerini delip içindeki sıvıyı akıtarak süspansiyon sistemini sadece yayların eline emanet etmiş. Normalde aşırı tehlikeli olan bu deneme de çilekeş Focus’u birde bozuk zemine sokmuş. Bu işlem karşısında doğal olarak otomobilin yoldaki bütün dengesi alt üst oluyor ve yolda zıplayarak ilerlemeye çalışıyor.

Otomobilin amortisörü üzerindeki bu ağır müdahale sonrasında aracın en küçük çukurda bile aşırı şekilde tepki verip sektiğini göreceksiniz. Buradan ciddi bir sonuç çıkarmamız gerekiyor. Birçok sürücü otomobilinde amortisörlerin de sorun olunca tamirini erteleyip işi hep askıya alıyor. Bu çok büyük bir yanlış. 100 kilometre hızın üzerine çıktığınız zaman yoldaki bir çukur size kaza yaptırabilir. Normalde o hızlarda bile süspansiyon tarafından sönümlenmesi gereken çukur geçişleri, işlevini yitirmiş amortisörce yapılamaz ve aracın yoldaki dengesini bozar. Eğer direksiyona o an hakim değilseniz kaza yapma olasılığınız yüksektir. Bu tarafımca deneyimlendiği için yazıyı uzatmak istedim. Lütfen süspansiyon sistemi üzerindeki bakımları ihmal etmeyin. Önemsiz gibi görünüp hayatınıza mal olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git