Sürücü Kursları Rehberi

Alfa Romeo Markasının Tarihçesi

Otomotiv tarihinde ciddi sıkıntılar çekip çok özel araçlar üreten markalardan birisi Alfa Romeo‘dur. İtalya’nın Lombardiya bölgesinde yer alan Milano şehrinde 24 Haziran 1910 tarihinde doğmuştur. Sembolü, ürettiği aracı ve geçmişi ile her zaman kült olmayı başaran Alfa Romeo’yu daha yakından tanıyalım.

Logo’nun Geçmişi
Alfa Romeo logosu Romano Cattaneo tarafından 1910 yılında çizildi. Logo üzerinde iki amblem dikkat çekiyor. Birisi kızıl haç diğeri de çocuk yutan yılan. Sağdaki yılanın anlamı aslında İtalya’nın köklü ailelerinden birisi olan Viscontilerin evlerinde yer alan semboldür.

Hikaye Nasıl Başladı?
Spor araçlar üretip yarışlarda boy gösteren Alfa Romeo’nun geçmişi 1870 yılına kadar dayanıyor. Fakat kendi ismiyle doğuşu 1900’lerin başında gerçekleşti. Alexandre Darracq, Ugo Stella ve Nicola Romeo 1909 yılında ALFA (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) adı ile şirketi kurdular. 1915 yılında ise firma Nicola Romeo‘nun elinle geçince Alfa Romeo markasının ismi doğmuş oldu.

Alfa Romeo Tarihi

Alfa Romeo, uzun yıllar motor sporlarında boy gösterdi. Araya savaşlar girdi ve savaş sonrasında ilk önden çekişli kompakt modeli ile karşımıza çıktı. Bu adım Tipo 103 versiyonunu doğurmuş oldu.

1960’lara geldiğimizde GTA (Gran Turismo Allegerita) efsanesi start almış oldu. Önden motorlu ve arkadan itişli coupe modelleri temsil eden bu serinin adını ilerleyen yıllarda özel versiyonlarda sıkça duyduk.

1970’lere gelindiğinde Alfa Romeo maddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu durum İtalyan efsanesini Fiat ailesine yaklaştırmaya başladı. Nihayetinde Alfa Romeo 1986 yılında Fiat‘a katılmış oldu.

Yakın tarihte üretilen 147, 156, 159, 8C Competizione, Mito, Giulietta, Giulia, Stelvio gibi araçlarla Alfa Romeo’nun FCA (Fiat Chrysler Automobiles) grubunda yükselişi devam etti. 90’lar da yine işler kötüye gitse de yakın zamanda yollara çıkan Giulia ve Stelvio modelleriyle premium sınıfa çok güzel iki alternatif araç kazandırılmış oldu. Ayrıca bir süredir kompakt hatchback sınıfta Giulietta ile varlığını korumaya devam ediyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git