Oto Kokpit

8.3 lt Viper Motorlu Çılgın BMW Z4

Modifiye köşesinde en seçkin araçları sunmaya devam ediyorum. Bu seferde içine kocaman Amerikalı kaçmış bir Alman var. Büyük emeklerle yapımış ve kalbinde Dodge Viper SRT-10 motoru taşıyan ilk nesil BMW Z4‘ten bahsediyorum. Hadi detaylara geçelim.


8.3 lt Viper Motorlu BMW Z4

BMW Z4‘ü ilk kasası üzerinde çalışılan bu araç, görüp görebileceğiniz en sıra dışı Z4 modellerinden biridir. 2003 yılın E85 kodu ile yollara çıkan ve en düşüğü 2.0 litre, en yükseği ise 3.2 litre motora sahip olan araç için 8.3 litre hacmine sahip V10 motoru takılmış. Orijinalinde 4 ya da 6 silindirli motorlar bulunmasına karşın Dodge Viper SRT-10 motoru ile yok artık dedirten bu bmw z4, tamı tamına 550 ps 750 nm tork gücüne ulaşmış. Üstelik bu kadar büyük motoru olmasına karşın sadece 1398 kilogram ağırlığa sahip. Onu da ileri derecede hafifletmeye borçlu. Bu arada şanzıman için 6 ileri Tremec T-56 tercih edilmiş. Dizginler ise Audi R8’den alınan 6 pistonlu Brembo fren sistemine emanet edilmiş.

Viper motorlu BMW Z4‘ün dışında fabrikasyon görünüm korunmuş. Dışarıdan baksanız en fazla biraz kurcalanmış dersiniz. Yani dışarı da tamamen sleeper havası hakim. Fakat yaşam alanı terminatöre yakışır şekilde hazırlanmış. BMW Z4 içi tamamen özel olarak dizayn edilmiş. Hassas şekilde yerleştirilen takla kafesi sonrasında sparco yarış koltukları, yarış direksiyonu, hafifletilmiş kapılar, tamamen yarış için hazırlanmış kokpit kısmı ve bunun gibi birçok detay eklenmiş. Ortaya ise bu eşsiz otomobil çıkmış.

Her şey hoş güzel ama işin birde maliyet kısmı var. Bu araç için o kadar çok para harcanmış ki, ona ödenen ücretlerle sıfır bmw m2 alınabilirmiş. Zaten aracı da ebay üzerinden satışa çıkarmışlar. İstedikleri para 49.500 eurocuk. Zevkler ve renkler tartışılmaz deyip görsellerle baş başa bırakıyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]